Граждани излязоха на протест пред БНР с искане Петър Волгин да бъде уволнен Снимка: © Кадър от контрапротеста, организиран от поддръжници на Волгин пред БНР

Бележка: Статията е редактирана на 1 март с уточнение за основната снимка.

Граждани и журналисти излязоха на протест пред сградата на Българското национално радио (БНР) с искане за оставката на журналиста Петър Волгин. Причината за това е публикация на Волгин, в която той на практика призовава за връщането на Народния съд - репресивния орган от времето на комунизма.

Преди няколко дни той пише в профила си във Facebook: "Достатъчно е да погледнеш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд".

Думите му предизвикаха остри реакции, включително и сред неговите колеги журналисти. Заради тях фотожурналистът Цветан Томчев организира протест пред сградата на БНР в събота и инициира обществена подписка за уволнението на Волгин, която да бъде внесена в СЕМ и БНР.

Междувременно няколко души излязоха на "контрапротест" в подкрепа на Волгин (снимка от това събитие можете да видите по-горе).

В подписката на Томчев се посочва, че водещият на съботното издание на "Политически НЕкоректно" по общественото радио "уронва престижа на държавна институция" и "насажда език на омразата", свързан с времето на комунизма в България.

"Аз съм журналист от близо 40 години и не помня такова безсрамие и такава арогантност. (Волгин) не е журналист, той е просто един пропагандист", каза Томчев пред bTV.Това не е първият път, в който думите и дори работата на Петър Волгин предизвикват обществено недоволство. Неговите предавания за "Политически НЕкоректно" няколко пъти са били критикувани заради разпространяването на дезинформация и пропаганда, особено и във връзка с войната в Украйна.

През април 2022 г. той беше наказан от ръководството на БНР заради пускането на фалшива новина в ефир за предполагаемо завладяване на кораба "Царевна" на 10 април. На борда тогава се намираха 17 български моряци край Мариупол - една от зоните, в които имаше тежки военни действия в началото на войната.

Волгин обаче не беше уволнен за невярната информация, а от Съвета за електронни медии (СЕМ) дори отказаха да наложат наказание на националното радио, тъй като, по думите им, Законът за радиото и телевизията не е бил нарушен. Те се аргументираха още с това, че в него няма изрично дадени правомощия на регулатора да наказва за дезинформация.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Лечева и Костадинова стоплиха отношенията си и почти се разбраха за властта в БОК

След три седмици предстои окончателната среща между двете легенди на българския спорт.

13:05 - 23.04.2025
Важно днес

Силно земетресение в Турция беше усетено в Пловдив, Бургас и Южна България

Трусът е със сила от 6,2 по скалата на Рихтер

12:52 - 23.04.2025
Важно днес

Възмущение и призиви за оставка. Как Наталия Киселова се облече с хазартно лого

Председателката на парламента е в окото на скандал заради любимия си ЦСКА

12:34 - 23.04.2025
Важно днес

Заместничка на Борислав Сарафов внезапно подаде оставка

Мотивите за оставката не бяха обявени

12:08 - 23.04.2025
Спорт

Президентът на плувната федерация даде Антъни Иванов на прокурор заради заплахи

Плувецът пратил над 100 съобщения на Георги Аврамчев със закани и към семейството му

11:05 - 23.04.2025
Кариерен (ре)старт

Милена Драгийска получи отличието „CEO на 2025” от Forbes Business Awards

Милена Драгийска е начело на търговската верига от самото начало, като подготвя навлизането на Lidl на българския пазар през 2010 г.

10:17 - 23.04.2025
Важно днес

Емил Бранчевски обвини човек на "Продължаваме промяната" за скандала около "Захарна фабрика“

Кметът на район "Илинден" смята, че отцепването на "Спаси София" от ПП-ДБ е "тактически ход" за бъдещи избори

09:50 - 23.04.2025
Важно днес

САЩ провалиха срещата за мир в Украйна, която трябваше да се проведе в Лондон

Стив Уитков заминава за Русия и показва къде се водят мирни преговори

09:49 - 23.04.2025