Граждани излязоха на протест пред БНР с искане Петър Волгин да бъде уволнен Снимка: © Кадър от контрапротеста, организиран от поддръжници на Волгин пред БНР

Бележка: Статията е редактирана на 1 март с уточнение за основната снимка.

Граждани и журналисти излязоха на протест пред сградата на Българското национално радио (БНР) с искане за оставката на журналиста Петър Волгин. Причината за това е публикация на Волгин, в която той на практика призовава за връщането на Народния съд - репресивния орган от времето на комунизма.

Преди няколко дни той пише в профила си във Facebook: "Достатъчно е да погледнеш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд".

Думите му предизвикаха остри реакции, включително и сред неговите колеги журналисти. Заради тях фотожурналистът Цветан Томчев организира протест пред сградата на БНР в събота и инициира обществена подписка за уволнението на Волгин, която да бъде внесена в СЕМ и БНР.

Междувременно няколко души излязоха на "контрапротест" в подкрепа на Волгин (снимка от това събитие можете да видите по-горе).

В подписката на Томчев се посочва, че водещият на съботното издание на "Политически НЕкоректно" по общественото радио "уронва престижа на държавна институция" и "насажда език на омразата", свързан с времето на комунизма в България.

"Аз съм журналист от близо 40 години и не помня такова безсрамие и такава арогантност. (Волгин) не е журналист, той е просто един пропагандист", каза Томчев пред bTV.Това не е първият път, в който думите и дори работата на Петър Волгин предизвикват обществено недоволство. Неговите предавания за "Политически НЕкоректно" няколко пъти са били критикувани заради разпространяването на дезинформация и пропаганда, особено и във връзка с войната в Украйна.

През април 2022 г. той беше наказан от ръководството на БНР заради пускането на фалшива новина в ефир за предполагаемо завладяване на кораба "Царевна" на 10 април. На борда тогава се намираха 17 български моряци край Мариупол - една от зоните, в които имаше тежки военни действия в началото на войната.

Волгин обаче не беше уволнен за невярната информация, а от Съвета за електронни медии (СЕМ) дори отказаха да наложат наказание на националното радио, тъй като, по думите им, Законът за радиото и телевизията не е бил нарушен. Те се аргументираха още с това, че в него няма изрично дадени правомощия на регулатора да наказва за дезинформация.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Mastercard Touch Card™ на Алианц Банк България - иновация, която се усеща

Има ли място интуицията в дигиталната икономика? Може ли с едно докосване да се отключи един нов свят?

11:06 - 22.11.2024
Важно днес

Доналд Тръмп номинира нов кандидат за главен прокурор

Решението идва часове след като първоначалният му кандидат за поста, бившият конгресмен Мат Гейц, се оттегли

09:46 - 22.11.2024
Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите правят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024