Хипстър-президентът на Ел Салвадор гради "биткойн нация": Гениален ход или опасна мегаломания Снимка: © Getty Images

Възможно ли е най-малката държава в Централна Америка, където много хора нямат дори пари да си купят хляб, да се превърне в биткойн нация? Да, ако попитате президента на Ел Салвадор – Найиб Букеле.

40-годишният държавен глава, определян от сънародниците си като „хипстър“, се е заел с мисията да превърне държавата в технологичен хъб за копаене на биткойни чрез използване на енергия от десетките вулкани на територията ѝ. От септември миналата година криптовалутата е законно платежно средство в страната с 6,5-милионно население.

В началото проучванията показваха, че 2/3 от гражданите не подкрепят използването на биткойн и ще продължават да залагат на щатския долар – основната валута през последните две десетилетия. Малко по малко обаче ситуацията се променя така, както Букеле желае.

Много хора напускат Ел Салвадор през последните години в търсене на по-добро бъдеще. Извън страната живеят около 3 милиона граждани, основно в САЩ. Откакто Найиб Букеле обаче реши да я превръща в биткойн държава, там цари оптимизъм – поне сред младите, които не определят рисковия му ход като опасна мегаломания.

Президентът, който встъпи в длъжност през 2019 г., вижда хода си като стратегия да отърве държавата от бедността, като я трансформира в център за иновация и туризъм и разкрие хиляди нови работни места. Според Букеле биткойнът трябва да доведе до по-голямо ползване на банковите услуги. Данни на Световната банка показват, че само 30% от гражданите на Ел Салвадор имат открити сметки в някоя от финансовите институции.

Критиците на Найиб Букеле обаче виждат стратегията му като начин да изгради своя собствена гигантска маркетинг машина и да напълни празната държавна хазна.

40-годишният лидер на партия „Нови идеи“ се представя като технологичен мисионер, който не спазва традиционните правила в политиката. Появява се на публични събития с бейзболна шапка и кожено яке, използва Twitter, за да отправя посланията си към нацията, нарича се „CEO на Ел Салвадор“ и управлява държавата в стил директор на компания от Силициевата долина – с бързи реформи въпреки гласовете на скептиците. Атакува критичните медии и дори беше накарал тежковъоръжени войници да маршируват в сградата на парламента, в опит да принуди депутатите да одобрят бюджета за отбрана и сигурност.

Последните проучвания показват, че 85% от населението го подкрепя. Международната крипто-общност го определя за пионер, след като на международна конференция в Маями миналата година Букеле обяви, че биткойнът ще се приема като платежно средство в страната му.

Найиб Букеле планира мащабен проект за 2022 г. – да започне изграждане на центъра Bitcoin City в подножието на вулкана Кончагуа. Той иска да го финансира отчасти с държавни облигации под формата на криптовалута. Държавата ще осигури инфраструктурата, а инвеститорите ще изграждат офиси, апартаменти и молове. Енергията, която е нужна за всички тези процеси, трябва да бъде извлечена от самия вулкан.

На територията на Ел Салвадор има 170 вулкана и Букеле се надява, че ще може да използва геотермална енергия, с която в бъдеще страната да копае собствени биткойни в огромен мащаб. Все още проектът за Bitcoin City не е задействан.

В геотермалната централа La Geo има известно развитие, но само малко количество биткойни са произведени от вулканична енергия. Според експертите ще са нужни от 3 до 10 години, за да се повиши интересът на населението към тези проекти.

Въпреки че има много млади и мотивирани хора, гледащи с оптимизъм към бъдещето, критиците на Букеле също остават значителен брой. Нелсон Роса е чувал за новия технологичен център, но от къщата си в Кончагуа може да види само гъстите гори на Хондурас и Никарагуа. Мъжът се радва повече на павирания път до дома си, отколкото на някаква далечна за него криптовалута.

Той определя Bitcoin City като „фантом“ – проект, който ще облагодетелства чуждестранните предприемачи, а не нормалните хора. 31-годишният мъж и съпругата му имат мобилни телефони и интернет, но са скептично настроени към биткойн. Роса, който работи като охранител, все още не е изтеглил приложението Chivo и не се е възползвал от безплатните 30 долара, които президентът дава на всеки, открил нов акаунт, в опит да мотивира хората към промяна.

В много градове има информационни центрове, които помагат на затрудняващите се да плащат с биткойн. Около 200 машини Chivo са разпространени из цялата страна, за да може салвадорците да си купят дигитален кредит или да обменят биткойни в долари. Автоматите се пазят от полиция и военни, нарамили пушки, пише Der Spiegel.

В САЩ също са инсталирани около 60 подобни машини, чрез които може да се прави трансфер на средства без такса. Това беше и първоначалната цел на Букеле – да се спестят пари, когато работещите в чужбина салвадорци пращат средства на семействата си в страната. Паричните преводи представляват над 20% от БВП на Ел Салвадор.

Според американската компания Athenas, която е участвала в разработване на Chivo, апликацията има около 4 милиона потребители. Много от тях обаче я теглят само за да изхарчат безплатните 30 долара за лекарства, храна или дрехи. Много малко салвадорци плащат с крипто-портфейлите си на всекидневна база. Най-често това се случва в Starbucks, Subway и други ресторанти или магазини.

„Не е като да кажеш, че цяла една нация е „биткойнизирана“ и че след 2 г. всички ще използват биткойн“, казва експертът по криптовалути Джеф Галас.

Отделно уязвимостите в софтуера на Chivo доведоха до редица проблеми – сметките на стотици граждани бяха изпразнени от хакери. Галас смята, че други страни могат да последват примера на Ел Салвадор, след като отчетат и изчистят пропуските в системата на Найиб Букеле.

В Ел Зонте, по крайбрежието на Тихия океан, обаче положението е различно – градът изглежда като „мини Дисниленд“, а по-голяма част от 3-хилядното население ползва биткойн в кафенетата, ресторантите и сърф-магазините всеки ден. Дори кофите за боклук са изрисувани с жълтото „B“ на криптовалутата.

В града от доста време насам се разпространява кампанията „Bitcoin Beach Initiative“, с която поддръжниците на биткойна искат да го популяризират сред сънародниците си. „Това прави животът ни по-лесен“, казва 21-годишната Мабел Алварес, която работи по социалния проект. Тя получава заплатата си в криптовалута, плаща сметките си с нея и праща пари на майка си чрез Chivo.

Ел Зонте се възползва по най-добрия начин от стратегията на Найиб Букеле – преди градът е бил център за феновете на сърфинга, а сега – за тези на криптовалутите.

В столицата Сан Салвадор обаче дълго време се провеждаха протести за забрана на биткойн, водени от по-бедните граждани. Критиците на Букеле се притесняват още, че президентът ще прахоса всички пари на данъкоплатците с инвестициите си в криптовалутата. „Правителството не дава информация за произхода на финансирането и как се прави то“, недоволна е Марджъри де Тригерос – директор на юридическия отдел на салвадорския тинк танк Fusades.

Ел Салвадор е затрупана в дългове, но според местната медия El Diario de Hoy около 70 милиона долара са били използвани за закупуване на 1370 биткойна до момента.

Правителството ще отпусне 1 милиард долара, половината от които ще се използват за изграждане на Bitcoin City, а останалите – в директна инвестиция в криптовалутата. Според експертите обаче центърът ще привлече главно „технологични номади“ и е спорно дали салвадорските граждани изобщо ще спечелят от него.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ПП-ДБ предлага закони, с които санкциите по "Магнитски" да се прилагат и у нас

Една от мерките е насочена конкретно към санкционирания за корупция лидер Делян Пеевски

12:01 - 22.05.2025
Технологии

OpenAI сключи сделка за милиарди с "архитекта" на iPhone Джони Айв

Легендарният индустриален дизайнер и OpenAI обещават скоро революционна технология

11:15 - 22.05.2025
Спорт

Йосиф Миладинов изостави спортната си кариера за игри, в които допингът е разрешен

Един от най-добрите плувци на България изненадващо се оказа лице на съмнително състезание в Лас Вегас

10:36 - 22.05.2025
Бизнес

"Лукойл България" смени управителя си с българин за първи път след Валентин Златев

Александър Величков е поел ръководството в края на април

10:03 - 22.05.2025
Култура

На 24 май Kaufland кани клиентите си да дарят детски книжки за читалища и библиотеки

Инициативата „Подари вълшебство“ ще се проведе паралелно в София и Кърджали

09:56 - 22.05.2025
Важно днес

Шофьор загина при челен сблъсък в отсечка на АМ "Тракия" в ремонт

Участъкът е с двупосочен трафик в едно платно от началото на май

09:30 - 22.05.2025
Живот

Знаем ли какво искат устните ни?

Красотата на устните ни е в усещането ни за тях

09:24 - 22.05.2025
Политика

"Тренд": Повечето българи подкрепят еврото, но част от тях не са готови или информирани за него

Идеята на Радев за референдум срещу еврото среща широка подкрепа, но не му вдига рейтинга

08:55 - 22.05.2025
Важно днес

Русия е шпионирала границите на Европа, като е хаквала хиляди камери

Русия е обвинена, че е опитвала да хакне охранителни камери с цел прекъсване на помощта за Украйна

08:09 - 22.05.2025