Хроника на коронавируса: Карантина в Белгия, извънредно положение в Чехия и Словакия Снимка: © Getty Images
  • Белгия обяви карантина в цялата страна заради COVID-19. Ще бъдат затворени училища, ресторанти и някои магазини, а всички масови мероприятия са преустановени.
  • Чехия и Словакия се присъединиха към България, Унгария и Латвия, обявявайки извънредно положение. Към момента на взимане на решението в Чехия имаше 116 заразени и нито една жертва, а в съседната ѝ страна – 16 потвърдени случая.
  • Четири града в радиус от 50 км от Барселона бяха изолирани за неопределен период от време. Училищата и университетите в Испания ще бъдат затворени за две седмици.
  • Учебните заведения във Франция бяха затворени до второ нареждане.
  • "Дисниленд" затвори обектите си, Австрия спря зимния сезон, а църквите в Рим затвориха, създавайки прецедент в модерната история.
  • Заразените към момента с коронавирус в световен мащаб са 132,700 души, а жертвите са най-малко 4,960.

Белгия премина към третата фаза на противодействие срещу пандемията от новия коронавирус – карантина в цялата страна. Премиерът Софи Вилмес обяви отмяна на всички масови мероприятия – спортни, културни и други, без значение колко присъстващи има на тях. Ще бъдат затворени училища, ресторанти и някои магазини.

Ограничават се всички дейности с изключение на най-необходимите, пише Reuters. Супермаркетите и аптеките ще останат отворени.

Мерките влизат в сила от полунощ и ще важат до 3 април. Въпреки това училищата ще останат затворени за пет седмици заради великденската ваканция, която влиза в този интервал.

„Преминаваме към кризисно управление на федерално равнище“, каза Софи Вилмес и допълни: „Искаме да избегнем италианската ситуация“.

Заседанията по много от делата в съдилищата са отложени за месец. В затворите също има заразени от новия коронавирус, съобщава Reuters.

Заразените в страната са близо 400, а три са смъртните случаи.

Чехия и Словакия въведоха извънредно положение

България обяви извънредно положение до 13 април, а Чехия и Словакия се присъединиха към нас, Унгария и Латвия като петте държави в Европа, въвели извънредно положение заради пандемията от COVID-19. Към момента на взимане на решението в Чехия имаше 116 заразени и нито една жертва, а в съседната ѝ страна – 16 потвърдени случая.

Прага обяви извънредно положение за 30 дни. Чехия ще затвори границите за граждани на 18 рискови държави от Европа, Азия и САЩ. Сред тях са Италия, Германия, Испания, Белгия, Франция, Китай, Южна Корея, Иран и Япония. Мярката не важи за граждани на тези страни с право на постоянно пребиваване в Чехия. Всички чехи, които се намират извън страната, ще имат право да се върнат.

Ресторанти, заведения за хранене и кафенета ще работят между 6 и 20 ч. от петък. Затварят се спортни обекти, галерии, библиотеки, клубове, кина. Няма да има концерти, театрални представления и други културни мероприятия. Няма ограничения за броя на хората в магазини и в обществения транспорт.

В Словакия всички училища затварят за 14 дни от понеделник. Всички словаци, пристигнали от чужбина, ще се подлагат на 14-дневна карантина у дома.

Спрени са международните превози, с изключение на товарните. Дейностите в спортни и развлекателни обекти са преустановени.

Четири града в Испания са под карантина

Четири града в радиус от 50 км от Барселона бяха изолирани за неопределен период от време, тъй като в тях заразата от COVID-19 се разпространи значително бързо. Това заяви началникът на регионалната полиция Едуард Салент.

В Испания са забранени полетите от Италия, а училищата и университетите ще бъдат затворени за поне две седмици.
Обявени са мерки за справяне с икономическата криза в страната. Към централните и регионалните здравни власти ще бъдат насочени допълнителни фондове, а цените на лекарствата и медицинското оборудване ще бъдат контролирани. Туристическият сектор също ще получи финансова помощ от държавата.

В Испания броят на заразените от новия коронавирус вече е 2,950 души. Жертвите към този момент за 84.

Австрия затвори алпийските си курорти

Планинските ски курорти в западната част на Австрия ще приключат зимния сезон предсрочно - на 15 март. Това важи за провинциите Тирол, Залцбург и Форалберг, съобщиха местните власти.

Зимният сезон в Австрия по принцип е в периода от ноември до май, но броят на потвърдените случаи в страната достигна 361 и властите предприеха тези мерки. В страната има един смъртен случай и четирима оздравели пациенти.

Учебните заведения във Франция бяха затворени

Франция е поредната страна, която въвежда строги мерки заради новия коронавирус. Президентът Еманюел Макрон обяви, че всички образователни институции – детските градини, училищата и университетите, ще бъдат затворени от понеделник. Мярката ще важи до второ нареждане.

Причината са регистрираните 2,876 заразени с COVID-19 във Франция. Жертвите в страната са 61.

Макрон съобщи, че първият тур на общинските избори, предвиден за неделя, ще се състои въпреки предстоящите мерки.

Освен това обяви, че ще инициира Европейски съвет за справяне с кризата. Той сподели, че това е най-тежката санитарна криза, която Франция преживява от един век насам. Призова всички французи да ограничат пътуванията и да стоят у дома, а тези, които могат да работят дистанционно, да го правят.

Френският президент призна, че затварянето на границите за ограничаване на разпространяването на коронавируса вероятно ще бъде необходимо, но трябва да се реши на европейско ниво и да се координира с останалите страни членки на ЕС.

"Дисниленд" затвори обектите си

В САЩ са прекъснати всички основни спортни събития, а представленията на „Бродуей“ са преустановени за един месец.

„Дисниленд“ обяви, че затваря обектите си във Флорида и в Париж до края на месеца. По-рано през седмицата вече бе затворен паркът в Калифорния заради извънредното положение в щата.

А властите в Ню Йорк забраниха събирания на повече от 500 души на едно място. Мярката важи от днес, каза губернаторът Андрю Куомо, цитиран от Reuters. Това означава, че заведенията, които са с капацитет от 500 души, трябва да го намалят наполовина.

В Ню Йорк има над 300 регистрирани случая на COVID-19.

Преговорите между ЕС и Великобритания са преустановени

Европейският съюз и Великобритания трябваше да преговарят бъдещите си отношения в Лондон следващата седмица, но това няма да се случи заради разпространението на коронавируса. Двете страни търсят възможности за продължаване на дискусиите, включително с видеоконференции.

Предвижда се преговорите да завършат до края на годината, когато изтича преходният период след отделянето на Обединеното кралство от ЕС.

Заразените във Великобритания най-вероятно са между 5 и 10 хиляди, обяви правителството в петък. Регистрираните случаи са 590, но научният съветник на правителството Патрик Валанс съобщи, че „вероятно сме между 5,000 и 10,000 заразени в действителност“.

В страната не се предвижда забрана на масовите събирания и затваряне на училища, каза премиерът Борис Джонсън. Управляващите препоръчаха на всеки, който покаже симптоми, да се самоизолира в рамките на седем дни.

Междувременно Висшата лига на Англия беше преустановена до 4 април. Това важи и за второто ниво на футбола – Чемпиъншип, както и за женските надпревари Суперлига и Чемпиъншип.

Футболната асоциация на страната съобщи, че мачовете на националния отбор срещу Италия на 27 март и срещу Дания на 31 март също са отменени.

Това се случва, след като наставникът на „артилеристите“ Микел Артета даде положителна проба за коронавирус. Заразен е и играчът на „Челси“ Калъм Хъдсън-Одой. Трима състезатели от "Лестър" също страдат от вируса, но клубът все още не е обявил кои са те.

Прецедент: Затвориха църквите в Рим

Католическите църкви в Рим, за първи път в модерната история, затварят врати поне до 3 април. Единствено се разрешава малък брой места за молитва в някои манастири да бъдат отворени, пише Reuters.

Цяла Италия е под карантина – търговската дейност е преустановена, с изключение на аптеките, хранителните магазини и други магазини, продаващи основни стоки.

Потвърдените случаи на COVID-19 в страната са над 15,000, а жертвите вече надминаха 1,000.

Съпругата на канадския премиер е заразена с коронавирус

Съпругата на канадския министър-председател Джъстин Трюдо - Софи Грегоар, е дала положителна проба за новия коронавирус, обявиха властите, цитирани от BBC.

„Тя ще остане в изолация. Чувства се добре, предприема всички препоръчани ѝ мерки, а симптомите ѝ остават леки“, пише в официалното изявление на управляващите.

Под карантина е и самият Трюдо, който ще остане в изолация в рамките на 14 дни. Той не е показал симптоми на заболяването. В момента няма планове да бъде тестван за коронавирус.

„Премиерът ще продължи да изпълнява напълно своите длъжности и ще се обърне към канадците утре“, съобщиха упрявляващите.

В момента в Канада има около 103 потвърдени случая на COVID-19.

Какво е положението в световен мащаб?

Заразените към момента с коронавирус в световен мащаб са 132,700 души, по информация на The New York Times. Най-малко 4,960 души са загинали вследствие на заразата, включително 1,788 извън Китай. Вирусът действа в 111 държави.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024