Йеменските хути са атакували контейнеровоза "MSC Orion" с безпилотен самолет в Индийския океан в знак на солидарност с палестинците срещу военните действия на Израел в Газа.
Плаващият под португалски флаг "MSC Orion" е пътувал между пристанището в Синеш, Португалия, към Салала в Оман, а регистрираният му собственик е Zodiac Maritime, съобщава агенция "Ройтерс".
Zodiac е частично собственост на израелския милиардер Еял Офер.
Свързаната с Иран групировка е атакувала и търговския кораб "Cyclades", както и два американски ескадрени миноносци в Червено море, стана ясно рано във вторник.
По оценка на британската компания за морска сигурност"Амбри" плавателният съд е станал обект на атака поради факта, че компанията, която го оперира, продължава да търгува с Израел.
През март лидерът на групировката заяви, че хутите ще разширят зоната си на нападения, за да попречат на свързаните с Израел кораби да преминат през Индийския океан към нос Добра надежда. Това е промененият маршрут, който много кораби поеха, имено за да избегнат нападения в Червено море.
Йеменските бунтовници извършиха поредица от атаки срещу търговски кораби в Червено море през последните месеци. Бунтовниците заплашиха, че могат да отвличат плавателни съдове на всеки 12 часа, докато не бъде прекратена офанзивата на Израел в Газа срещу обявената от САЩ и ЕС за терористична организация "Хамас".
Червено море е един от най-важните коридори за световната търговия. Повече 10% от международните доставки на петрол минават именно оттам, както и 30% глобалния транзит на стоки в контейнери.
С алтернативния маршрут на пратика се заобикаля цяла Африка, а плаването се удължава с около 10 дни, което поражда опасения от нестабилност на световните доставки и риск от поскъпване на петрола.
Това принуди някои от най-големите световни петролни и транспортни компании да преустановят транзита по море в района.
"Хамас" решава бъдещето на пленените от Galaxy leader, сред които има двама българи
САЩ и Великобритания нанесоха нови удари срещу хутите в Йемен
Няколко прилики и разлики между конфликта в Червено море и кризата на доставките при ковид
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: