След Пловдив, учениците във Варна също преминават на онлайн обучение от 31 януари до 5 февруари, включително. В неприсъствена форма на обучение ще минат и учениците от Пазарджик и Перник, става ясно от страницата на Министерството на здравеопазването.
Районната здравна инспекция (РЗИ) за област София също ще предложи преминаване в неприсъствена форма на обучение на учениците в областта.
По данни на д-р Розалина Чобанова от РЗИ, цитирана от БТА, в София - област е най-високата регистрирана заболеваемост. Най-засегнати са децата от новородени до 4-годишна възраст, следва възрастовата група от 5 до 15 години. Най-слабо е засегната групата над 65 години.
Към днешна дата отсъстващите ученици от училищата в областта са около 13% и под 4% от преподавателите. Чобанова допълва, че голяма част от учениците, основно от гимназиален етап, учат в столицата, а личните им лекари са в София област.
След заседание на областния щаб на 30 януари ще стане ясно и дали учениците в област София ще преминат в неприсъствена форма на обучение.
12 са вече областите в България, където броят на болните покрива изискванията за обявяване на грипна епидемия.
Мерки за ограничаване на вируса до момента са обявени в Бургас, Варна, Габрово, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, София – област и Смолян.
Във Велико Търново временните противоепидемични мерки влизат в сила от утре – 30 януари и ще важат до 5 февруари. В Шумен епидемия ще бъде обявена на 31 януари и ще е в сила до 7 февруари, а в Перник от 31 януари до 9 февруари. От 30 януари Ямбол също е в грипна епидемия.
При обявена грипна епидемия временно се спират:
- Плановите консултации на здрави бременни жени и деца;
- Профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации;
- Провежда се стриктен ежедневен филтър в детските ясли, градини и училища;
- Забраняват се свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и социални институции за деца и възрастни;
Здравните власти припомнят, че един болен от грип може да зарази до 10 души, затова препоръчват хората, които имат грипоподобни симптоми заболяване (повишена температура, хрема, болки в гърлото, кашлица, отпадналост и т.н..) да си останат вкъщи при възможност и да посетят лекар.
Препоръчва се също - болните да ограничат контактите си най-вече с малки деца, бременни жени и възрастни хора.
От особено значение е спазването на дистанция и избягване на места със струпване на хора, поради лесния механизъм на предаване на респираторните вируси – чрез кихане и кашляне.
Най-засегнати от остри респираторни заболявания са децата и младите хора до 30 г. Риск от тежко протичане и усложнения има най-вече при възрастните хора.
Грип и COVID-19 са в подем - защо е важно да се тестваме възможно най-рано
Терзиев допусна нови избори за съветници след 13 февруари и грипна ваканция до дни
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: