Ключово решение за Киев и ЕС. Германия прие мащабна реформа в името на отбраната Снимка: © Getty Images

Германският парламент прие мащабна реформа за правилата за държавния дълг, която ще направи възможно поемането на исторически по размер дългове за инвестиции в отбраната. Решението, което се смята за голяма победа на бъдещия канцлер Фридрих Мерц, е ключово не само за икономиката на самата Германия. То е важно и за Украйна и гаранциите за военна помощ, от които тя има нужда, и за общия план на ЕС за засилване на европейската отбрана на фона на агресията на Русия и оттеглянето на САЩ от европейската сигурност.

Амбициозният план цели рекордно финансиране на реформи в сферара на сигурността, гражданската инфраструктура, икономиката и борбата с климатичните промени през следващите години. Според някои оценки могат да бъдат отделени разходи до 1 трилион евро.

Приемането на закона ще даде на Мерц фискалната свобода, от която се нуждае, за да увеличи със стотици милиарди евро бъдещите инвестиции в редица сфери.

Реформата беше изготвена от неговия дясноцентристки блок ХДС/ХСС, който спечели последните избори, и лявоцентристката Социалдемократическа партия (СДП). Двете партии в момента преговарят за формирането на следващото коалиционно правителство.

Какво точно се променя?

Приетият законопроект изменя Конституцията на страната, за да облекчи строгите ограничения върху дълга, известни като "дългова спирачка". Основният закон на Германия предвижда, че държавата може да харчи само толкова пари, колкото реално събира, като 16-те федерални провинции са строго задължени да спазват това изискване. От своя страна правителството може да взима заеми, но в ограничен размер - само до 0,35% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.

Тези мерки бяха приети от правителството на Ангела Меркел след световната финансова криза от 2008 г., за да се гарантира, че държавният дълг ще бъде контролиран.

С настоящата реформа на Мерц настъпват ключови промени. Строгите конституционни ограничения за дълга ще отпаднат за някои разходи. Освен инвестициите в отбрана, от "спирачката" ще бъдат освободени федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и други.

Инвеститорите смятат, че подобна фискална инжекция може да помогне на Германия да излезе от две последователни години на свиване на икономиката. Въпреки това те предупреждават, че пакетът трябва да бъде придружен от широкообхватни реформи.

След като премина през Бундестага с мнозинство от 513 гласа "за" и 207 "против", законодателството ще бъде разгледано от Бундесрата - горната камара, която представлява правителствата на 16-те федерални провинции на Германия.

Консерваторите и СДПГ смятат, че трябва да действат бързо, за да приемат окончателно реформата в отиващия си парламент. Тъй като става дума за промени в Конституцията, е необходимо мнозинство от поне две трети от депутатите. В новия Бундестаг, който трябва да се събере на 25 март, законът вероятно ще срещне съпротивата на крайнодясната AfD и крайнолявата Die Linke, които заедно имат "блокиращо малцинство".

Със значение и за Украйна

Повечето разходи за отбраната отварят вратата и към отпускането на повече помощ за Украйна. В момента Германия е вторият по големина доставчик на военна и финансова помощ за Киев след САЩ.

В продължение на години Германия беше упреквана от Вашингтон за това, че не успява да достигне минималния праг за разходи за отбрана от 2% от БВП. Това е цел, която трябва да изпълняват всички членки на НАТО. Едва миналата година, при напускащия канцлер Олаф Шолц Германия страната постигна целта на НАТО за първи път от Студената война насам - най-вече благодарение на специален фонд от 100 млрд. евро.

Фондът беше обявен дни след нахлуването на Русия в Украйна преди три години. Този специален фонд обаче би трябвало да работи само до 2027 г..

Германия и много други европейски държави са подложени на натиск да укрепят отбраната си пред заплахата от руска агресия, както и промените в политиката на САЩ при президента Доналд Тръмп.

ЕС без Орбан подкрепи Украйна и одобри плана за превъоръжаване

Европа и войната с диктатор, подкрепен от предател. Речта на френски политик, която обиколи света


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Тръмп и Стармър се споразумяха: САЩ премахват част от митата за Великобритания

Тръмп разхлабва митата в първото търговско споразумение с чужда страна

19:39 - 08.05.2025
Важно днес

Съдът отново пуска Васил Божков да пътува в чужбина, за да се лекува

Не е ясно кога и къде точно ще пътува Божков

19:15 - 08.05.2025
Важно днес

За първи път американец е начело на Католическата църква. Конклавът избра папа Лъв XIV

В първото си обръщение към католическия свят папа Лъв XIV призова за мир

19:14 - 08.05.2025
Важно днес

Управляващите и ДПС-Пеевски си избраха ръководства на два държавни контролни органа

Трима служители на ДАНС влизат в Бюрото за подслушване. Комисията за дискриминацията има нов председател

18:30 - 08.05.2025
Бизнес

48 германски корпорации се извиниха за възхода на нацизма

От "Дойче Банк" до BMW - компаниите излязоха с декларация по случай 80 години от края на Втората световна война

18:18 - 08.05.2025
Политика

"Алтернатива за Германия" вече не е екстремистка, а "подозрителна" организация

Германското разузнаване свали етикета от партията, докато тече съдебен спор

17:53 - 08.05.2025
Важно днес

Стачка блокира италиански летища на 9 май

Очакват се закъснения и отменени полети от Милано, Болоня, Венеция

17:29 - 08.05.2025
Политика

Имотен скандал беляза президентския вот в Полша

Консервативният кандидат Карол Навроцки е в центъра на съмнителна сделка

16:09 - 08.05.2025
Еврото - въпроси и отговори

Георги Стоев: Да не позволяваме чиновници да срутят доверието във въвеждането на еврото

Икономистът предлага мерки срещу административен произвол

15:23 - 08.05.2025