Известните личности, които не се срамуват да разкрият за депресията си Снимка: © Getty Images

На 10 октомври светът отбелязва Деня на психичното здраве. Глобалната инициатива, подкрепена от Световната здравна организация, цели да подобри нивото на осведоменост за проблемите с менталното благосъстояние и да премахне стигмата на обществото към хората, които изпитват депресия и преживяват паник атаки.

Тази година Световната федерация за психично здраве обяви, че темата ще бъде „Менталното здраве в един неравноправен свят“. Денят за първи път е отбелязан през 1992 г. по предложение на зам.-секретаря на организацията Ричард Хънтър.

Той е много важен в страни като САЩ и Австралия, където е част от цяла седмица, посветена на темата за психичното здраве. Значим е и във Великобритания, където през 2018 бившият премиер Тереза Мей назначи първия в историята на страната министър по превенция на самоубийствата – Джеки Дойл-Прайс.

В България започна информационната кампания „Победи депресията!“ – проблем, който се среща все по-често у нас по време на пандемията Covid-19. Инициативата е на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), СЗО - България, Фондация „В помощ на здравето“, Фондация „Глобална инициатива в психиатрията“ и Уницеф – България.

Депресията води до проблеми от различно естество – социални, психологични, биологични. Това е основното заболяване, водещо до инвалидност и основна причина за смърт във възрастовата група 18-44 години, казват от НЦОЗА и посочват колко важно е разрешаването на проблема с менталното здраве.

Много известни личности по целия свят повдигат темата и искат да убедят хората, че не е срамно да изразяват на глас проблемите си – напротив, това само може да им помогне.

Най-известният пример е принц Хари. Британският престолонаследник сам разкри проблемите си с депресията в документалната поредица „The Me You Can’t See“, която създаде заедно с американската водеща Опра Уинфри. Херцогът на Съсекс, който е на 36, призна, че е изпивал огромно количество алкохол, за да „излекува травмата“, оставена у него след смъртта на майка му принцеса Даяна.

„Бях готов да пия, бях готов да вземам наркотици, да направя нещата, които ще притъпят чувството, което усещах“, добавя принц Хари и казва, че в петък и събота вечер е изпивал количество алкохол, каквото човек пие за цяла седмица. „Не защото ми беше приятно, а защото опитвах да замаскирам нещо“.

След като се премести в САЩ заедно със съпругата си Меган Маркъл, Хари започна работа в компанията BetterUp. Там той осигурява професионален „коучинг“ и дава съвети на клиентите си за подобряване на психичното здраве.

Терапията EMDR, с която принц Хари преодолява травматичните си спомени

Меган Маркъл също повдигна темата в интервюто пред Опра Уинфри по-рано през годината. Тогава разкри, че се е намирала в момент, в който е мислила за самоубийство. „Не исках повече да съм жива – това беше много ясна, реална и плашеща мисъл“, каза тя, припомняйки си периода, в който живееше заедно с британското кралско семейство.

Мисълта е дошла, докато е била бременна с първото си дете Арчи, тъй като, по думите ѝ, членове на монархическата фамилия открито изразявали притесненията си колко тъмна би била кожата на сина ѝ заради афроамериканския произход на майка ѝ.

Лейди Гага създаде фондация за помощ на хората с проблеми с психичното здраве. Поп звездата я кръсти на един от големите си хитове – „Born This Way“. Неправителствената организация действа още от 2012 г. и в нея участва майката на певицата Синтия Джерманота.

Стефани Джерманота, както е истинското име на Лейди Гага, неведнъж е говорила за проблемите с менталното здраве, които, в комбинация с други фактори като алкохол или наркотици, могат да доведат до най-лошия сценарий. Тя също участваше в „The Me You Can’t See“ и там разказа, че е претърпяла „срив“ в резултат от сексуално насилие, което е довело до бременност. Когато е била на 19, поп звездата била насилена от музикален продуцент, който я заплашил да „изгори музиката ѝ“, ако не съблече дрехите си.

„Забременях. Разболях се и имах психически срив, както и свръх високо ниво на параноя. Бях на 19 и вече работех в този бизнес. Когато продуцентът ми каза да се съблека, се възпротивих и напуснах, но после ме заплашиха. Просто останах смразена и дори не си спомням останалото“, каза Лейди Гага.

Колежката ѝ Селена Гомес не крие проблемите си, свързани с депресията. „Открих, че стресът и паник атаките са странични ефекти на автоимунното заболяване лупус, от което страдах. Искам да съм проактивна и да се фокусирам върху здравето и щастието си. Искам и другите да го направят“.

И Адел е изпитвала депресия след раждането на сина си Анджело преди 9 години. „Това ме плашеше, не исках да говоря с никого. Четирима мои приятели имаха същите проблеми, но всеки един от нас го беше срам да разговаря с останалите по темата. Не трябва да бъде така“.

Британската музикална звезда се появи на корицата на Vogue преди няколко дни напълно преобразена. Тя споделя, че е свалила 45 кг за 2 години и е готова да се завърне на сцената.

Адел се завърна с корица на Vogue след 5 г. мълчание

Психичното здраве е все по-често обсъждана тема в спорта, след като четирикратната шампионка от Големия шлем в тениса Наоми Осака се отказа от Ролан Гарос и Уимбълдън през 2021 заради високите очаквания от страна на медиите и голямото напрежение.

„Истината е, че страдах дълго от депресия след US Open през 2018 (б.а. - когато спечели първата си титла от Шлема, но мачът със Серина Уилямс беше белязан от скандал между американката и съдията)“, написа тогава Осака. „Отне ми много време да се справя с това“.

„Всеки, който ме познава, знае, че съм интроверт и винаги може да ме видите със слушалки в ушите по време на турнирите. Слагам ги, защото ми помагат да притъпя социалната тревожност“, обясни японката. След това пропусна още няколко турнира поради същата причина и загатна, че може да отсъства от кортовете още дълго.

Чудото на спортната гимнастика Симон Байлс също страдаше от проблеми с психичното здраве и пропусна голяма част от дисциплините на Олимпиадата в Токио. Четирикратната златна медалистка от Рио не се поколеба да изрази чувствата си и призова всички, които имат подобни проблеми, да последват примера ѝ.

„След представянето си просто не исках да продължа. Ние трябва да пазим умовете и телата си, а не просто да правим това, което светът иска да вижда от нас. Вече нямам доверие на самата себе си, така както преди. Имаше дни, в които всички ми пишеха да ми пожелаят успех, а така усещаш цялата тежест на света. В края на краищата сме хора и понякога трябва да се оттеглим“, каза американката.

В кино индустрията напрежението също е огромно и депресията не подминава най-големите звезди. Райън Рейнолдс често говори за психичното здраве, откакто високите очаквания покрай „Дедпул“ са го вкарали в депресия.

„Не можех да спя. Нито една нощ. Или спях под някакъв подходящ ъгъл – просто седейки. В същия период работех постоянно“, казва той.

Дуейн Джонсън може и да носи прякора Скалата, но също е човек с проблеми. „Открих, че най-важното нещо по време на депресия е да осъзнаеш, че не си сам. Искаше ми се да има някой, който да ме дръпне настрана и да каже: „Хей, всичко ще бъде наред“.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите набързо отложиха новите правила за такса смет

Вместо "замърсителят да плаща", таксата ще продължи да се определя по старите правила

15:28 - 17.09.2024
Важно днес

Мая Манолова отказа да е в листите на БСП и иска същото и от другите лидери

За първи път в последните няколко години Мая Манолова ще пропусне изборите като кандидат

14:33 - 17.09.2024