От замисъла, през тестове за поведение във височина и при екстремни температури, до сглобяването на всяка малка част в двигателя - къде се раждат автомобилите на BMW?
Екипът на “Булевард България” беше сред първите медии в света, които тази година получиха ексклузивен достъп до завода на BMW в Щайр – най-голямата производствена база за двигатели на марката.
Това не е обикновен завод. Всяка година тук се произвеждат 1,2 млн. двигателя - бензинови и дизелови. Така, точно на това място в Австрия, се ражда сърцето на всеки втори автомобил с марка BMW, произведен през 2023 г., като приходите за тези 12 месеца достигат 4,3 млрд. евро (при 155,498 млрд. за цялата група).
За да вникнем във философията зад производството на емблематичната германска марка, посетихме поточните линии за сглобяване на двигателите. Разгледахме и гордостта на BMW - мястото, на което се тестват всички аспекти от функционирането и поведението на автомобилите - преди да влязат в серийно производство. А тези тестове продължават в рамките на няколко години, преди новият автомобил да стъпи на пътя.
Инженери и роботи - в синхрон
В зоната за довършително сглобяване на двигателите има няколко свръхмодерни и изключително гъвкави поточни линии, които се настройват всеки ден в зависимост от заявките за производство. При работа на две смени тук се произвеждат три- и четирицилиндрови напречно разположени бензинови двигатели, като в пикови периоди броят им достига до 5500 на ден.
Поточните линии разчитат и на човешка ръка, но са максимално автоматизирани. Изключение прави звеното за производство на 8-цилиндровите двигатели на марката, които се сглобяват изцяло ръчно. След като през 2022 г. BMW обяви, че спира производството на V12 , сега V8 в най-мощният мотор в портфолиото.
Капацитетът на поточната линия е 30 автомобила на ден, в сравнение с 600 за автоматизираната част от производството, която сглобява три- и четири цилиндровите мотори.
Развойната дейност
Сърцето на фабриката в Щайр е нейният развоен център, в който работят 700 от всички 4700 служители. Тяхната задача е да създават новите модели на BMW и Mini - процес, който отнема няколко години за всеки автомобил. Компанията има мрежа от заводи, центрове за развойна дейност и офиси в цял свят, но центърът в Щайр е сред ключовите, в които се разработват и тестват на двигатели на BMW.
Сред водещите фигури в развойния център е Мария Зонлайтнер. Тя е една от близо 1000 жени, които работят в Щайр. Мария отговаря за тестовите съоръжения в развойния център. Разказва, че най-интересната част от работата ѝ са разговорите с колегите ѝ.
„Обожавам да се разхождам из фабриката и да говоря с хората. Чувствам се като местна жителка, която среща интересни личности – това ми харесва най-много“, споделя Зонлайтнер.
Мария Зонлайтнер не идва от техническа среда – нейната сила е управлението на хора и любопитството към нови теми. Работата ѝ дава възможност да се потопи в техническите детайли на проектите в ранен етап - докато колите са още на тестовите стендове - и това прави позицията ѝ специална и вълнуваща.
Зонлайтнер говори открито и за предизвикателствата пред жените в индустрията. Според нея те често са прекалено критични към себе си, което може да засили съмненията и на околните към тях. „Ние сме толкова стриктни към себе си, а това понякога се пренася и върху другите. Но ако превърнем самокритиката в самоотражение и използваме това по правилния начин, можем да допринесем значително за процесите, в които участваме,” казва тя.
Въпреки трудностите Мария вярва, че именно в различието се крие силата. Тя открито говори за свободата, която дава на жените да не се състезават с мъжките модели на поведение: „Мъжете също имат своите стереотипи, но за нас, жените, е по-лесно да приемем, че никога няма да бъдем такива. Това ни дава свобода да бъдем себе си.“
Мария ни показва всички тестови стендове в развойния център - специални симулатори, които изпитват различни елементи на автомобила в много ранен етап от разработката. Целият процес отнема около четири до пет години преди колата да влезе в серийно производство.
Ротиращият функционален стенд е много важен за BMW, защото на него се правят изпитанията за качество.
“Тестваме ситуации или явления, които биха се появили на пътя - като бордюр или малко лед, или нещо подобно. Стендът ни позволява да тестваме каквото ни хрумне, дори неща, които е много малко вероятно да се случат на пътя,” разказва Мария.
В Щайр се намира един от общо три подобни тестови стенда за цялата BMW Group. Той е много важен и в контекста на новото законодателство в Европа - стандарта Euro 7. Регламентът определя изисквания за типово одобрение на превозни средства, спирачни системи и гуми, които са предназначени за продажба в Европейския съюз - по отношение на тяхното поведение и ниво на емисии. Той определя граници на вредните газове, минималните изисквания за издръжливост, свързани с тях, и др.
Друг много интересен етап от разработката е стендът за тестване поведението на автомобилите на височина и климат. “За двигателите с вътрешно горене е наистина важно колко въздух имаме на разположение, колко е налягането, защото това оказва влияние върху правилното управление на турбокомпресора," обяснява Мария.
Когато караме нагоре в планината, имаме нужда от много мощност, но атмосферното налягане се променя. Стендът за изпитване на височина и климат може да симулира изкачване на 5000 метра височина и влажност от 85% , както и температури от минус 40 до плюс 50 градуса. “Тук оценяваме много, много рано в производствения процес какво може да се направи по отношение на мощността в двигателя или също къде можем да загубим част от нея и от качеството.”
Оглушителната тишина в залата за акустично тестване е едно от най-впечатляващите преживявания в завода.
“Наричаме го акустичен валяк. Поставяме първо двигателя сам на акустичен тестов стенд, а след това и цялата кола. Проверяваме различни промени в калибрирането или съставните части и как това влияе на звука близо до ушите, където човек би седнал, а също и навън.”
BMW се стреми да постигне и приятен звук извън колата - онова, което чуваме, когато минаваме покрай нея - и тук именно е мястото, където това се изпитва още на много ранен етап.
До 2030 г. се очаква BMW Group да инвестира общо около 1 милиард евро в производството на eлектрически двигатели в завода в Щайр и да произвежда над 600 000 от тях годишно в завода.
Прекарахме около час в завода. За това време в него бяха произведени около 300 двигателя, или по един на всеки 12 секунди, но усещането е, че Щайр не е просто фабрика. Това е мястото, където иновациите и страстта към автомобилите се срещат, за да създадат сърцето на всяко BMW – с мощ, прецизност и внимание към всеки детайл.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: