Как най-големият пряк инвеститор в България се оказа "враг" заради Шенген? Снимка: © Unsplash

Изключете синовете и дъщерите си от нидерландските университети. Изхвърлете телевизора Philips през прозореца. Не зареждайте в Shell, защото Марк Рюте не пуска България в Шенген.

Това не е виц или моментна импровизация на Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Това е "духът" на официалната позиция от бизнес организацията му, адресирана до Народното събрание, Министерски съвет и президентството.

В нея се казва следното:

  • "Българските граждани не са длъжни да допринасят за обогатяването на нидерландското общество с човешки ресурси, студенти и туристи"
  • "Не е задължително и да се препоръчва учене в нидерландските университети, нито да бъдат хвалени туристическите дестинации в Нидерландия"
  • Призовава се и да не се "рекламират работни места в Нидерландия", нито да се толерират "лобистки усилия за насърчаване на достъпа на нидерландски фирми до български обществени поръчки".

Ако има един извод - той е, че нищо ново не е научено, нищо старо не е забравено 15 години след присъединяването на България към ЕС, когато държавата се включи в свободното движение на стоки, капитали и хора на континента.

Извън десетилетния спор за това дали Нидерландия има или няма основателни аргументи да блокира членството на България в Шенген, данните от бизнес статистиката на БНБ и НСИ показват, че надеждите на Велев за "държавен бойкот" на Нидерландия са тотално обречени.

Нидерландия е формалният лидер по преки чуждестранни инвестиции в България от години, което само отчасти се дължи на присъствието на национални компании в страната.

Много глобални корпорации работят у нас чрез дружества - дъщерни фирми на регистрирани в Нидерландия юридически лица. По сходни причини Люксембург и Кипър са на толкова високи позиции като инвеститори в България:

Някои от най-известните нидерландски бизнеси, които инвестират в България, са финансовата институция ING Group, "Шел Петролеъм", както и "Хайнекен" - собственици на биреното производство на "Загорка".

Нидерландия инвестира още в българското селско стопанство, консултации, IT и аутсорсинг, транспорт и логистика, хранително-вкусова промишленост и др.

Преди години посланикът Карел ван Кестерен описва пред "Мениджър" проблемите пред пробива на повече нидерландски компании у нас с аргументи, които би трябвало да са добре известни и на Васил Велев, и на всеки, който е опитвал да прави бизнес у нас:

  • "тромава администрация", "проблеми в системата на управление", "бюрократични пречки при получаване на разрешителни", "неясни тръжни процедури", "жалби и съдебни дела, които отнемат твърде много време за решаване и не са прозрачни", "трудности при намирането на добре обучени служители".

По-интересната причина за лидерството на Нидерландия в преките чуждестранни инвестиции в България е техният особен режим на регистрация и данъчни облекчения за търговски дружества.

  • Няколко от големите компании в България например са еднолична или частична собственост на фирми, които са базирани в Нидерландия - от "Кока-Кола Хеленик Бизнес Сървисиз" (едно от бизнес подразделенията на Coca-Cola в страната) , през "Метро Кеш енд Кери България", до "AES - Марица Изток I", и др.
  • Едноличен собственик на капитала на bTV Media Group е SME Bulgaria BV - отново регистрирано в Нидерландия - което представлява PPF Group на покойния Петр Келнер.
  • "Сънфудс България", която управлява заведенията на McDonald's в България, също е собственост на нидерландска "компания-майка".
  • В списъка влизат и фармацевтичната компания "АстраЗенека България", производителите на козметика и перилни препарати Procter & Gamble в България, "Шишеджам България", които притежават стъкларските заводи в Търговище, и др.
  • "Хювефарма" на братя Домусчиеви също има нидерландски юридически лица, които участват в корпоративното управление на местните им бизнеси. Кирил Домусчиев е председател на най-голямата работодателска организация КРИБ - които също призоваха за "драстични ответни мерки към тези, които поставят България години наред в дискриминационно положение".

Ако доведем до крайност призивите за "санкции" срещу търговията с Нидерландия, ще се стигне до още по-абсурдни ситуации.

В Нидерландия например е регистрирана централата на Airbus. Там се намира и компанията Stellantis, която обединява два от най-големите автомобилни производители в Европа - Fiat Chrysler Automobiles и френската PSA Group (Peugeot, Citroen, Alpha Romeo и др).

ASML, които са световен лидер в специализираните системи за производство на полупроводници и модерни чипове, също са нидерландска компания.

Университетите на Нидерландия са на първо място по интерес сред българските кандидат-студенти, които смятат да продължат образованието си в чужбина, особено след като Великобритания напусна ЕС.

Посещенията на българи в Нидерландия, от друга страна, са доста по-малко отколкото обратния поток от посетители - не само туристи, но и хора, които идват по служебни задължения в България.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

С продажбите на "Времеубежище" в Украйна Георги Господинов подпомага защитата на страната

"Времеубежище е спасило няколко човешки живота"

20:07 - 06.04.2025
Спорт

Сангаре вкара за първи път от 7 месеца

"Левски" се бетонира на второто място

20:02 - 06.04.2025
Важно днес

ЕС решава как да отговори на Тръмп, докато 50 страни искат преговори за митата

Очаква се контрамерките на ЕС да са на стойност до 28 млрд. долара

17:28 - 06.04.2025
Важно днес

България спечели три златни медала на Световната купа по художествена гимнастика в София

Стилияна Николова спечели златото на обръч и топка, а ансамбълът триумфира с пет ленти

16:10 - 06.04.2025
Живот

Чийзкейк в шоколадови яйца – рецепта

Празничен десерт, който съчетава традиция и изненада

15:20 - 06.04.2025
Важно днес

Гласът тих, посланието - силно: Папа Франциск се появи изненадващо на площад "Свети Петър"

Неделната литургията беше специално посветена на болните

15:18 - 06.04.2025
Бизнес

Мъск изглежда не иска мита за Европа

Технологичният милиардер се надява САЩ и ЕС да договорят зона за свободна търговия

14:12 - 06.04.2025
Важно днес

Съдия Цариградска осъди агенция "Пик" за клеветнически статии

Агенцията ще трябва да ѝ плати обезщетение, но и да премахне статиите за нея

13:54 - 06.04.2025
Важно днес

Хиляди протестираха за по-достъпни жилища в Испания

85% от младите хора под 30 години живеят с родителите си заради високите наеми

13:02 - 06.04.2025