"В реалните договорки, които ще дойдат до два дни, България ще има отделен параграф, на който ще има дерогация специално за нас до края на 2024 година" - това обяви премиерът Кирил Петков относно петролното ембарго, което Европейският съюз ще наложи над Русия.
"Това ни дава възможност нашата рафинерия да бъде оправена, за да може да работи на друг петрол. Ние оставаме единствената страна, която има достъп до пристанище, но има дерогация. Това е заради разбирането, че нашата рафинерия е направена, за да работи с руски петрол, и ще отнеме време това да се оправи," добави министър-председателят.
Той каза още, че е доволен от приемането на шестия европейски пакет със санкции срещу Кремъл: "Голяма част от паричните потоци на Русия ще спрат, защото това ще покрие около 90% от петрола на Европа, което е много силна позиция."
Петков потвърди, че от днес в Нидерландия са спрели доставките на руски газ, а се очаква същото да се случи и в Дания.
"За съжаление Путин продължава да използва този механизъм с рубли, за да спира потока до отделните държави," констатира премиерът. "Вече никой не може да казва, че това е специално за България или Полша."
Българският министър-председател коментира и позицията на унгарския си колега Виктор Орбан, който дълго време спираше приемането на ембаргото. Кирил Петков поясни, че България не е била в позиция да отправи "остри" претенции срещу Унгария, тъй като също иска дерогация. Той определи като "голяма стъпка" 90-те процента спиране на петролните покупки от Русия.
Министър-председателят говори и по темата за промените в условията за украинските бежанци на територията на страната:
"За три месеца давахме безпрецедентна подкрепа в едни от хубавите хотели на България. Сега влизаме в по-нормални рамки. Все пак те са бежанци. Българската държава не може да продължи до безкрай да подкрепя такова луксозно пребиваваме. Влизаме в една реалност, която е по-близка до това, което може да се очаква за бежанците", каза той.
"Вицепремиерът Калина Константинова ме увери, че условията са добри. Нямаме някакви прекалено лоши условия, просто не са в хотелите."
Петков добави, че по темата Северна Македония се върши "много голяма работа" на ниво Министерство на външните работи.
"Преди на чисто професионално ниво между дипломатите да се стигне до обща идея как може да се върви напред, не можем да потвърдим нищо откъм реални стъпки. Едно нещо потвърждавам, за да се избегнат злоупотреби по темата - независимо от това какво се договорят дипломатите, преди да се направи каквото и да е, ще се мине през парламента. Парламентът е последната инстанция - няма да има скрито-покрито пред българския народ и всички ще имаме една обща визия."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: