В сряда китайската армия обяви, че е организирала военен патрул за готовност в морските и въздушни пространства около Тайван, пише Reuters. Това действие е определено като "наложителен отговор на споразуменията между Вашингтон и Тайпе".
Китай определя Тайван като своя територия и активизира военните си маневри покрай острова през последните две години в опит чрез натиск да усмири претенциите за суверенитет. Същевременно обаче САЩ подкрепя местното демократично управление - нещо, което Пекин не приема никак добре.
През миналата седмица американският президент Джо Байдън каза, че САЩ са готови за военна намеса, ако Китай реши да атакува острова. Последва отговор от Народната освободителна армия:
"Напоследък САЩ често предприема стъпки по казуса "Тайван" - казват едно, а правят дтуго, провокирайки подкрепа за тайванските сили, борещи се за независимост. Това ще тласне Тайван в опасна ситуация," гласи становището на Пекин.
В понеделник бе забелязано най-голямото нахлуване на китайски сили в тайванската зона за противовъздушна защита от януари насам. Министерството на отбраната на острова съобщи, че е изпатило изтребители, които да предупредят 30-те вражески самолета.
Не се е стигнало до престрелки, тъй като китайските летци не са се намирали над тайванското въздушно пространство, а в идентификационната зона покрай частично признатата държава. Местното управление твърди, че желае мир, но изразява готовност да се защитава, ако това е нужно.
Китай има военните възможности да превземе острова, но ще му струва скъпо
Ако Пекин реши да атакува Тайван, дори САЩ трудно може да се противопостави на подобно нападение. Според анализатори Китай има повече войски, повече ракети и повече кораби от отбранителите и техните потенциални съюзници като САЩ и Япония.
Има обаче уловка - дори и да изглежда много възможно подобно настъпление да се окаже успешно, то ще е съпроводено от изключително много загуби. Преобладаващото мнение е, че подобна инвазия би била по-опасна и сложна от десанта в Нормандия по време на Втората световна война, който води до близо половин милион жертви.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: