Харвардският професор Клаудия Голдин е удостоена с тазгодишната Нобелова награда за икономика. Отличието ѝ се присъжда заради нейния принос към по-доброто разбиране на жените в пазара на труда.
Изследванията ѝ са показали, че заетостта сред омъжените жени е намаляла през XIX в., тъй като икономиката се е изместила от селското стопанство към промишлеността. След това участието на жените се увеличава през 90-те години на ХХ век, когато секторът на услугите започва да се разширява като част от икономиката.
Работата ѝ показва също така, че процесът за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете е бил неравномерен в хода на историята. В миналото мъжете и жените са получавали различни заплати отчасти заради образованието и професията.
Голдин обаче показва, че по-голямата част от разликата в доходите между половете сега се отчита за едни и същи работни места. Забележително е, че тя започва да се появява след раждането на първото дете на жената.
Професорът от Харвард е едва третата жена, която печели Нобелова награда за икономика и е първата, която е удостоена с нея самостоятелно, а не си поделя наградата.
Голдин е автор на няколко книги по темата за пазара на труда и жените. Последната ѝ книга е озаглавена "Кариера и семейство: "Вековното пътуване на жените към равенството" и излиза през 2021 г.
Изследователката е последното име в списъка на тазгодишните лауреати за Нобеловия комитет. По-рано с престижните награди бяха отличени и други учени:
- Наградата за медицина бе присъдена на Каталин Карико и Дрю Вайсман за откритията им, довели до разработването на ефективни ваксини срещу COVID-19
- Наградата в областта на физиката си поделят Пиер Агостини, Ференц Крауш и Ан Л'Хюлие за техните открития в света на електроните.
- Наградата за литература беше присъдена на норвежкия писател и драматург Юн Фосе
- Наградата за химия бе присъдена на Мунги Г. Бавенди, Луис Е. Брус и Алексей И. Екимов.
- Нобеловата награда за мир беше присъдена на Наргес Мохамади - активистка от Иран, която от години се бори за правата на жените в страната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: