Джон Болтън се завърна в центъра на американската политика с гръм и трясък - и то в най-неподходящия момент за Доналд Тръмп.
Уволненият бивш съветник по националната сигурност опитва да издаде книгата си The Room Where it Happened, в която осветява смущаващи факти за поведението на американския президент в последните 1,5 години от мандата му. Още преди да се е появила на пазара, книгата провокира политически скандал по време на процедурата за импийчмънт на Тръмп, защото потвърди, че президентът съзнателно е нарушил решение на Конгреса за военната помощ за Украйна.
Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу Болтън с искане за спиране на изданието заради това, съдържанието й представлява заплаха за националната сигурност. Федералното правителство обаче вече изпусна ситуацията от контрол: няколко медии, включително Washington Post и New York Times, вече имат достъп до изданиетo.
Wall Street Journal дори публикува откъс от книгата на Болтън, който уличава Доналд Тръмп в опит за лични договорки с китайския президент Си Дзинпин в разгара на търговската война между Вашингтон и Пекин.
Болтън твърди, че президентът на САЩ е поискал от Си Дзинпин да му помогне да спечели втори мандат, като мобилизира Китай да изкупи земеделската продукция на американските фермери.
Според бившия съветник на Тръмп - този разговор се е състоял по време на срещата на Г-20 в Осака през юни 2019 г.
"Тръмп изненадващо насочи темата на разговора към предстоящите президентски избори в САЩ, като намекна за икономическата способност на Китай и призова Си да направи така, че той да спечели. Подчерта колко важни за предстоящите избори са земеделските производители и увеличението на китайските поръчки за соя и пшеница", пише Болтън в книгата си.
Земеделието представлява ключов сектор в американската икономика, а фермерите бяха сред електоралните групи, които подкрепиха Доналд Тръмп през 2016 г.
Болтън твърди още, че малко преди това Тръмп и Си Дзинпин са обсъдили въпроса с изграждането на концентрационни лагери за мюсюлмани и политически противници на режима в Китай. Бившият съветник по сигурността твърди, че Тръмп е демонстрирал одобрението си за репресиите и е казал, че "това е най-правилното нещо".
"Страх: Тръмп в Белия дом" на легендарния Боб Удуърд излиза на български език
Фиона Хил: Да пазиш истината срещу хибридния хаос
Стаята, в която се случи всичко
Китай е обвиняван за това, че държи близо 1 милион уйгури и други представители на етнически малцинства в затвори, в които хората биват подлагани на насилие и идеологическо превъзпитание. Публично, американското правителство осъжда поведението на китайските власти, а само преди ден Тръмп подписа закон, който разрешава налагането на санкции срещу лица, съучастващи в репресиите срещу мюсюлманите в Синдзян.
Самият Тръмп отхвърли критиките на бившия си съветник и го обвини в нарушение на закона за класифицираната информация.
"Изключително досадната" (според Ню Йорк Таймс) книга на Ненормалния Джон Болтън е пълна с лъжи и фалшиви истории. Писмено той твърдеше само добри неща за мен - до деня, в който го уволних. Недоволен скучен глупак, който искаше постоянно да воюваме", пише Тръмп в Twitter.
Книгата на Джон Болтън не е първият разказ "от първо лице" за груби нарушения и смущаващи политически слабости на Доналд Тръмп. В нея обаче се съдържат нови твърдения за нарушения, заради които президентът вече беше подложен на импийчмънт- а именно, използване на външнополитическите позиции на САЩ за личния му интерес да бъде преизбран. Самият Болтън отказа да свидетелства лично по време на процеса в Конгреса, което провокира критики от страна на опозицията - очевидно беше, че дипломатът има какво да разкаже за неправомерното поведение в Белия дом.
В друга ситуация - Болтън твърди, че Тръмп е обещал на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да спре разследване на американската прокуратура срещу турска компания, която е проверявана заради нарушения на санкциите срещу Иран. Тръмп е обяснил на Ердоган, че ще се справи с казуса, веднага щом замени назначените от Барак Обама прокурори със свои хора.
The Room Where it Happened осветява и други гафове на Тръмп, които разкриват дълбока незаинтересованост, озадачаващо слаби политически познания и унизителни епизоди по време на срещи с други правителствени ръководители.
Според Болтън - Тръмп се е изненадал искрено от факта, че Великобритания (един от най-близките стратегически партньори на САЩ) притежава ядрени оръжия.
"О, вие ядрена сила ли сте били?", е казал Тръмп пред бившия министър-председател на Великобритания Тереза Мей през 2018 г., твърди бившият му съветник. Според разказа на Болтън "беше очевидно, че тази реплика не е опит за шега".
В друга ситуация Тръмп е попитал бившия си началник на кабинета Джон Кели дали Финландия е част от Руската федерация.
Според Болтън - президентът на САЩ е споделял пред съветниците си, че идеята за евентуална инвазия на американските войски във Венецуела би била "готина", защото според него страната "всъщност си е част от Съединените щати".
Тръмп обаче се разубедил в нуждата от подкрепа за опозиционните сили в Каракас след телефонен разговор с руския президент Владимир Путин през май 2019 г., когато Путин сравнил венецуелският дисидент Хуан Гуаидо с Хилари Клинтън.
"Путин смята, че може да разиграва Тръмп, както поиска", казва Джон Болтън в интервю за ABC News.
Той е поредният бивш сътрудник на американския президент, който свидетелства за пълната деморализация в най-тесния кръг около Тръмп.
"Не можеш да си представиш колко отчаяно искам да се махна. Това място не става за работа, както ще се убедиш сам", е казал Джон Кели пред Болтън, когато той е постъпил в Съвета за сигурност.
Обидно отношение зад гърба на Тръмп е демонстрирал и настоящият държавен секретар на САЩ Майк Помпео. Според Болтън - Помпео е имал намерения да напусне администрацията заради разочарованието си от президента.
"Тръмп виждаше заговор във всичко и остана удивително неинформиран за начина, по който може да управлява Белия дом - да не говорим за огромната федерална администрация", пише Болтън.
Съдържанието на The Room Where it Happened не е изненада за Тръмп. Още в края на 2019 г. черновата на книгата на Болтън беше предадена на Съвета за национална сигурност, за да бъде проверено дали не съдържа класифицирана информация. Затова и правителството направи опит да спре излизането й от печат.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: