Комисар на Съвета на Европа призова Радев да наложи вето на хомофобския закон

Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти призова президента Румен Радев да не подписва приетия от парламента закон срещу “пропагандата” на “различна сексуална ориентация” в училищата.

В свое кратко изявление в профила си в X О'Флеърти пише, че е дълбоко обезпокоен от прокарания закон. Той беше приет миналата сряда от 50-ото Народно събрание по предложение на проруската партия "Възраждане". Това се случи с подкрепата на почти всички партии на две четения в един ден без допълнително обсъждане в комисии. Предложените текстове претендират да забраняват "пропагандата" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училищата.

"Призовавам президента Радев да не го подписва. Властите трябва да се справят с дискриминацията и враждебната реторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите", пише комисарят на Съвета на Европа по правата на човека.

Съветът на Европа е най-голямата организация на континента, в която членуват всички европейски държави с изключение на Русия и Беларус. Нейната цел е да защитава правата на човека, парламентарната демокрация и върховенството на закона в Европа. Съветът работи основно чрез изготвянето на конвенции и международни споразумения, които установяват стандартите на правото за държавите членки. България е член на Съвета на Европа от 1992 г.

Призивът на О'Флеърти държавният глава да наложи вето на хомофобския закон не е единственият. В понеделник с отворено писмо над 7000 души поискаха от президента същото. Фондация "Будителките" и ЛГБТ организацията "Действие" внесоха 7038 подписа от граждани и 76 неправителствени организации с искане Радев да наложи вето на промените.

Приемането на закона, създаден по руски образец, предизвика протести в София миналата седмица.

Още по темата:

Радан Кънев призова ППДБ и ГЕРБ да атакуват хомофобския закон пред Конституционния съд

Как и кои депутати за "европейско развитие на България" гласуваха хомофобския закон на "Възраждане"

Училищен директор засипа с критики закона срещу "пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Великобритания и Франция ще представят план за прекратяване на бойните действия в Украйна (Обновена)

Зеленски получи топло посрещане във Великобритания след скандала в Белия дом

17:32 - 02.03.2025
Важно днес

“Левски” съсипа червения празник с гол в последната секунда във Вечното дерби

До 90 мин. ЦСКА водеше с 2:0, но не успя да победи

15:55 - 02.03.2025
Еврото - въпроси и отговори

Какво ще стане със заплатите, ако се приеме еврото?

15:32 - 02.03.2025
Важно днес

Нелепо паркирана полицейска кола блокира трамваи в центъра на София

По случая е започнала проверка в МВР

13:55 - 02.03.2025
Важно днес

Хиляди блокираха Ниш за 18 часа в един от най-масовите протести в Сърбия

Протестите в Сърбия не стихват четвърти месец

11:29 - 02.03.2025
Важно днес

Израел прекъсна доставките на хуманитарната помощ за Газа

Първата фаза на примирието изтече в събота, а "Хамас" отказва удължаването ѝ

10:12 - 02.03.2025
Важно днес

Ограничения в движението заради мача "Левски-ЦСКА" в София

Организацията на трафика ще става по преценка на полицията

09:47 - 02.03.2025
Спорт

Най-чаканият мач на стадион “Диего Марадона” завърши без победител

Троен възел на върха в Италия

21:20 - 01.03.2025
Бизнес

Турска компания купува ключово златно находище в България

Turker Mining ще придобие 100% от собствеността на проекта "Розино"

20:39 - 01.03.2025