• Възможностите на българското правителство да компенсира загубата на доход в реалната икономика след пандемията, са много по-големи, отколкото в другите страни, казва Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.
  • Правителствата имат морален ангажимент към бизнеса да компенсират част от загубите, които бизнесът и домакинствата търпят заради в резултат на мерките за овладяване на Covid-19.
  • Увеличаването на социалните разходи за хора с ниски доходи е правилно и ще има положителен ефект в дългосрочен план/
  • България може да си позволи увеличаване на задлъжнялостта с минимален риск.
  • Държавата ще има все по-голяма роля в икономиката, дори да не го иска.

Интервюто е направено по време на представянето на новата 5-серия на BMW, на което главният икономист на Уникредит Булбанк представи анализа си за българската икономика.

Втората вълна на Covid-кризата вече е тук - още преди икономиките на европейските държави да са се стабилизирали от първоначалния удар.

Какво означава това за България? Как Бюджет 2021 отговаря на предизвикателството пред публичния и частния сектор? Какъв ще бъде ефектът от съчетанието между натиска върху здравната система и общата политическа несигурност в края на управленския мандат? И колко бързо може да бъде възстановяването на растежа от нивата преди пандемията?

"Кризата, през която преминаваме, е безпрецедентна", казва Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк, с когото разговаряме преди представянето на бизнес автомобила на BMW - новата Серия 5. "Имаме криза, която е предизвикана от мерките на правителството с цел ограничаването на пандемията. Следователно правителствата имат морален ангажимент към бизнеса да компенсират част от загубите, които бизнесът и домакинствата търпят".

След първоначалното забавяне в антикризисните политики, правителството увеличи както скоростта, така и мащаба на мерките, като доближава решенията в други държави от Централна и Източна Европа.

"Добрата новина е, че ако сме изправени пред втора или - не дай Боже - следващи вълни на пандемията, възможностите на българското правителство да компенсира загубата на доход от страна на реалната икономика, са много по-големи, отколкото в другите държави. Причината е свързана с ниските нива на дълг и много предпазливата фискална политика, която се водеше години наред. И това трябва да се използва", казва Павлов.

УниКредит очаква възстановяване на икономиката към нивото в началото на 2020 г. в рамките на две години - относително бърза скорост на фона на последните две големи финансови кризи през 1997 и 2008/2009. Връщането към пълна заетост от предпандемичните нива би трябвало да последва около година и половина след възстановяването на БВП.

В момента България е в ситуация, в която има две фискални възможности: или да се увеличат с малко някои разходи, или да се намалят с малко някои приходи, например данъци.

Увеличението на социални трансфери към хора с ниски доходи, което се залага в Бюджет 2021 г., е правилна стъпка, според Павлов, който цитира препоръките на МВФ за разширяване на социално-осигурителните мрежи на държавите с по-щедро финансиране.

"Тези пари веднага ще бъдат трансформирани в повече разходи. Няма да бъдат спестени. Вероятно това ще има и благоприятни положителни последици за икономическия растеж в дългосрочен план, което е по-важно", казва той.

И още: защо малка и отворена икономика като България, която има излишък по текущата сметка, може да си позволи увеличаване на задлъжнялостта с минимален риск? И защо държавата ще има все по-голяма роля в икономиката, дори да не го иска, вижте в интервюто с Кристофор Павлов.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Петьо Еврото е събирал компромати чрез монтирани в очила и химикалки камери (Обновена)

Очаква се в следващите заседания показания да даде и бившият главен прокурор Иван Гешев

16:07 - 03.04.2025
Важно днес

Кабинетът "Желязков" оцеля при първия вот на недоверие

Очаквано вотът на недоверие, иницииран от "Възраждане" не мина

15:02 - 03.04.2025
Важно днес

САЩ остават в НАТО, но Европа трябва да отделя повече за отбрана

Марко Рубио потвърди, че САЩ очакват държавите да заделят 5% от БВП за отбрана

14:58 - 03.04.2025
Важно днес

Режимът в Москва тормози бащата на "дясната ръка" на Навални

Леонид Волков, който е в изгнание в Литва, нарече акцията на ФСБ „политическо отмъщение“

14:18 - 03.04.2025
Бизнес

Защо Тръмп удари една от най-бедните държави в света с 50% мито

Може ли африканска държава с малко над 2 млрд. долара БВП да се окаже толкова страшен търговски съперник на САЩ

13:54 - 03.04.2025
Спорт

Скандал с марка “БГ футбол” - в стаичката на съдиите залагат по време на мач

От началото на календарната година в българския футбол всеки кръг от Първа лига да произвежда скандал.

13:27 - 03.04.2025
Култура

Media Play 2025 се завръща в София: Регистрацията вече е отворена

Събитието ще обедини създатели на съдържание, продуценти, дистрибутори и професионалисти от България, Балканите, региона на ЦИЕ и отвъд.

13:16 - 03.04.2025
Важно днес

Унгария не арестува Нетаняху, а се оттегля от Международния наказателен съд

Новината дойде по време на визита на израелския премиер Нетаняху, срещу когото има международна заповед за арест

13:01 - 03.04.2025