Липсата на витамин D увеличава риска от Covid-19 с 54% Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Ново изследване на екип от учени в медицинската школа на Бостънския университет показва силна връзка между дефицита на витамин D в човешкото тяло и риска от инфекция с коронавирус.

Екипът на д-р Майкъл Холик изследва кръвни проби на повече от 190 000 американци от клиничната лаборатория Quest Diagnostics. Данните показват, че хората с ниво на витамин D под нормата имат 54% по-висока позитивност на Covid в сравнение с тези, които имат адекватни стойности на витамин D в кръвта.

Значението му за справянето с опасността от инфекции беше подчертано и от д-р Антъни Фаучи в Instagram-интервю, което той даде за актрисата Дженифър Гарднър на 10 септември.

79-годишният директор на Наицоналния институт по алергични и заразни болести на САЩ спомена, че наред с мерките за социална дистанция, висока хигиена и избягване на пътуванията в затворени пространства с много хора, той приема хранителни добавки с витамин D, за да поддържа имунитета си.

Фаучи посочва, че дефицитът на витамина има влияние върху уязвимостта на организма към инфекции като цяло.

Няколко изследвания в последните месеци правят опит да докажат дали увеличеният прием на витамин D би могъл да създаде защита срещу Covid-19, но все пак до момента няма достатъчно солидни доказателства за причинно-следствена връзка.

Витамин D се намира естествено в ограничен брой храни като мазните риби, червеното месо, черния дроб и яйчния жълтък. Ефектът на слънчевата светлина за производството на витамина в организма обаче не може да се замени само с хранене, затова лекарите препоръчват приема на хранителни добавки с витамин D (в определени количества) през есенните и зимните месеци.

Хранителни добавки с витамин D се препоръчват и за превенция на рахит или нарушена минерализация на костите. Прием на добавки може да се препоръча от лекуващите лекари за определени рискови групи - например невръстни деца или възрастни хора с понижена мобилност.

Изследването на екипа от Бостън показва, че положителните случаи на Covid-19 имат силна връзка с ниското ниво на витамин D в кръвта, като тази корелация не се променя според расата, пола или възрастта на пациентите.

Витамин D потиска извънредното отделяне на цитокини, което може да се превърне в свръхреакция на имунната система при инфекция и да доведе до смърт при Covid-19.

Липсата на витамина увеличава вероятността инфекции на горните дихателни пътища, според Холик. Изследването му разделя данните от кръвните проби според местожителството на паицентите и открива, че хората от районите с преобладаващо латино- или афроамериканско население имат по-ниски нива на витамин D и са с по-висока вероятност да имат Covid-19 в сравнение с преобладаващо белите райони.

Бизнес

Кайли Дженър е гласът на AI очилата на Meta

Потребители обаче се притесняват от вградената камера

18:58 - 26.06.2026
Важно днес

Украйна нанесе една от най-мащабните си атаки с дронове срещу Русия

В Крим е въведено извънредно положение

17:28 - 26.06.2026
Важно днес

Радев: Спряхме поръчката за 1 млрд. лева за мантинели и 47 млн. лева за рязане на клони

Той заяви, че от фирмите строители са искани пари и затова те са правили компромиси с качеството

16:51 - 26.06.2026
Важно днес

Чарлз III слага край на традиция на два века - няма да живее в Бъкингамския дворец

Кралят на Великобритания е сред 100-те най-големи данъкоплатци

16:14 - 26.06.2026
Здраве

Ваксината срещу варицела става задължителна от 1 юли

Новите правила важат за всички деца, родени след 1 януари 2025 г.

16:00 - 26.06.2026
Политика

След среща с патриарх Даниил Радев поиска часове по “Религия” в училище

Според премиера учениците имали нужда и от възпитание, основано на здрави морални ценности

15:37 - 26.06.2026