Люксембург скоро няма да е "данъчен рай": Г-7 постигна историческа сделка за облагане на големите компании Снимка: © Getty Images

Преди по-малко от месец Amazon спечели съдебна битка с Европейския съюз, в която ЕК обвиняваше компанията на Джеф Безос, че е декларирала приходите си при условия на данъчни облекчения, предоставени ѝ от Люксембург, и е спестила 250 млн. евро. Решението на съда се оказа поредният удар по ЕС в опитите му да блокира подобни сделки, но от 5 юни насам цялата ситуация може да се промени.

Финансовите министри от Г-7 – седемте държави с най-големи икономики – сключиха историческо споразумение за облагане с данъци на мултинационалните компании като Amazon и Google. На срещата в Лондон беше решено те да плащат данък върху приходите си в държавите, от които ги генерират.

Освен това глобалният минимален корпоративен данък ще има долна граница от 15%, за да не може дадена страна да „подкопава“ останалите с предоставяне на облекчения с по-ниска ставка.

Сделката, направена между финансовите министри на САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Канада, Италия и Япония, поставя основите за по-широка група от държави, които да ги последват. Следващият месец предстои и среща на страните от Г-20.

Споразумението ще спомогне всяко от правителствата на държавите от Г-7 с милиарди долари, които могат да отидат за погасяване на дългове, възникнали по време на Covid-кризата.

Британският финансов министър Риши Сунак заяви, че той и колегите му са създали „игра на едно и също ниво“ за всички големи мултинационални компании. „След години дискусии, Г-7 най-накрая постигна историческа сделка, за да реформира световната данъчна система и да я пригоди към дигиталната ера“, добави той, цитиран от BBC.

Правителствата на страните от голямата седмица дълго време бяха изправени пред предизвикателството как да налагат данъци на компаниите, които имат бизнес в много различни страни. Особено голям проблем през последните години се оказват Amazon на Безос и Facebook на Марк Зукърбърг.

В момента, в който те създадат дъщерни дружества в страни със сравнително ниски корпоративни данъци, могат да декларират печалбите си само там. Това означава, че плащат единствено местните данъци, въпреки че приходите им идват главно от продажби, направени в други държави, където изискванията са по-високи. Към момента това все още е законно и е често използвана практика.

Още през 2017 г. ЕК нареди на Amazon да върне 250 милиона евро на Люксембург ("данъчния рай на Европа"), тъй като обяви тези пари за спестени данъци, след като държавата е предоставила облекчени условия на фирмата на Безос. Общият съд на ЕС обаче отсъди в полза на компанията миналия месец.

Преди четири години еврокомисарят по конкуренцията Маргрет Вестагер заяви, че три четвърти от печалбите на фирмата не са били обложени.

The Guardian разкри преди месец, че Amazon не са плащали корпоративен данък в Люксембург през изминалата година, въпреки че са генерирали рекордни продажби от 44 млрд. евро в холдинговата си компания в Херцогството. Продажбите са били отчитани именно в малката европейска страна, въпреки че са от продукти, продадени на милиони домакинства в други държави на континента, включително Великобритания.


"Златната ера" на Amazon: Пандемията донесе на Безос 44% скок на продажбите

ЕК подготвя дигитална самоличност - в опит да защити данните на европейците от Google и Facebook

Facebook блокира Тръмп за 2 години заради щурма в Капитолия, Путин подкрепи привържениците му



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Новият треньор на ЦСКА дебютира с равенство срещу бившия си тим

“Лудогорец” започна с разгром

00:00 - 20.07.2025
Спорт

България сломи отбор №1 в света пред 12 000 фенове в Гданск

"Лъвовете" триумфираха срещу поляците за първи път след 8-годишна пауза

21:55 - 19.07.2025
Бизнес

Скандалът с хванатия в изневяра шеф на Astronomer може да струва скъпо на тех компанията

Под въпрос са репутацията и бъдещите инвестиции в една от най-бързо развиващите се софтуерни компании

19:15 - 19.07.2025
Важно днес

Кола се вряза в хора пред нощен клуб в Лос Анджелис и рани десетки

Пострадали са най-малко 30 души, един от тях е с огнестрелна рана

18:06 - 19.07.2025
Важно днес

IT срив блокира полските летища, службите разследват евентуален саботаж

Инцидентът засегна основни летища, включително във Варшава, Катовице и Гданск

17:32 - 19.07.2025
Важно днес

След вълна от публикации: Община Варна с обяснение по поръчката за храна в социалните услуги

Фирмите на Пламенка Димитрова и обвинения в корупция Ивайло Маринов участват в общо рамково споразумение за доставка на храна

16:36 - 19.07.2025
Живот

Massive Attack ще защитава музиканти, цензурирани заради подкрепата си за Газа

Към инициативата вече са се присъединили Kneecap, Fontaines D.C., Брайън Ино и Garbage

14:29 - 19.07.2025
Важно днес

Атанас Атанасов: Свидетели сме на пълзяща диктатура, налагана от Борисов и Пеевски

Атанасов обясни, че действията на властта имат дългосрочен характер и целят „узурпиране на репресивната власт“ в страната.

12:38 - 19.07.2025
Важно днес

Карадимов започва проверки на цените на лекарствата

След като КЗК обследва цените на храните, идва ред и на фармацевтичната индустрия

12:38 - 19.07.2025