Мълчание в ефир. Интервюто в новините на Nova на 3 май започна с тишина Снимка: © Nova

Мълчание в ефир. Така започна на 3 май "Интервюто в новините на NOVA" след вечерната емисия. В студиото водещият Николай Дойнов, журналистът Мария Черешева и медийният експерт Георги Лозанов прекараха около половин минута в тишина.

"Това мълчание, на което станахте свидетели, не е случайно, не е технически проблем. А е свързано с нещо много по-опасно. Точно така безмълвно биха изглеждали новините и предаванията, ако гласът на журналистите се заглушава", обясни Дойнов преди разговорът по същество да започне. Той е посветен на медиите, защото 3 май е Международният ден на свободата на печата.

Макар България да се изкачи значително - с 20 места - в обявената в същия ден годишна класацията на "Репортери без граници" за състоянието на медийната среда, страната все така е на дъното по свобода на журналистиката в сравнение с останалите държави от ЕС.

Първия пример какво не е наред даде Мария Черешева - зам.-председател на Асоциацията на евопейските журналисти (АЕЖ-България). Тя припомни, че в момента в България се водят няколко "дела шамари" (от англ- slapp)„ чиято цел е именно затваряне на устата на журналисти и атака срещу медиите, които им дават трибуна. Тези дела са за няколко милиона лева и под ударите им попадат независими медии като "Медиапул", BIRD, "Биволь", както и журналисти от други малки и независими издания. "Друг начин за притискане на журналисти е да ги обвиняват, че са част от организирани престъпни групи", добави Черешева. Нещо, което последно направи държавен орган в лицето на прокуратурата, по адрес на журналист от BIRD.

"Винаги властови интереси стоят срещу свободното слово", каза на свой ред доц. Георги Лозанов на въпрос кой стои срещу независимите журналисти - политици, бизнес, големи икономически интереси. По думите му "най-лесният начин да заглушиш гласа на журналиста, е физически като го унищожиш". Той припомни статистиката, че в световен мащаб за последната година са загинали с 50% повече журналисти в сравнение с 2021 г. и "това мълчание в началото беше и в памет".

"Друг начин да пренебрегнеш, да заглушиш журналистите – това са социалните мрежи, които някои наричат медии”, обясни доцентът и медиен експерт. "Социалните мрежи не са медии - за да бъде нещо медия, трябва да има редакционна отоворност. Ако няма - това не е медия. Това е информационен битак", каза Лозанов.

По думите му чрез лансирането на непрофесионални гласове - такива, които не спазват професионални стандарти, каквито журналистиката има, чрез социалните мрежи се получава "ситуацията на пост истина - чрез пропаганда и натиск караш аудиторията да формира мнение, което е срещу нейния собствен интерес". Такъв механизъм сработи при "Брекзит", с Доналд Тръмп, а в момента - с войната в Украйна, продължи с примерите Лозанов.

Мария Черешева добави, че и политици се опитват да заглушат журналисти, а чрез социалните мрежи "виждаме все повече еднопосочност" на комуникацията на "политици, които предпочитат да не им бъдат задавани въпроси".

На въпрос за подобрената с 20 места позиция на България в класацията на "Репортери без граници" доц. Лозанов каза, че оценките в тези доклади обикновено са функция на зависимостта на медиите и публичната среда от властта. "Тук в последните години не може да се разбере каква е властта, тя е нещо много неясно и ако медиите - и такива медии има - искат да тръгнат след победителите, те не могат да ги разберат кои са". Покрай това и за последната година се смята, че средата е с по-малко натиск - по време на управлението с премиер Кирил Петков, което продължи кратко, каза Лозанов.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 98% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 900 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025