Малкото дете от инцидента на АМ "Тракия" е в тежко състояние в "Пирогов" Снимка: © Емил Кацаров, bTV

Снощи малкото дете на две години и половина, пострадало след Жертви и дете с опасност за живота след катастрофата с тир на АМ "Тракия" , бе транспортирано от болница в Стара Загора до столичната "Пирогов". Днес лекарите в Детска реанимация на лечебното заведение продължават битката за живота му. То продължава да е в тежко състояние.

"За детето е по-добре да е тук, нашата клиника е детска. Състоянието му все още е тежко. Има тежка черепно-мозъчна травма. Неврохирурзите го наблюдават", каза в сутрешния блок на БНТ доц. Румяна Андонова - началник на клиниката по Детска реанимация.

Тя допълни, че основните наранявания на детето са по главата - счупени са много кости на черепа, има и мозъчни кръвоизливи.

"Направен му е скенер. В момента продължава лечението на мозъчния му отток. Детето е интубирано и седирано, има спонтанно дишане, но е далеч от оптимистичната прогноза", каза доц. Андонова.

На този етап лекарите от "Пирогов" не се ангажират с оперативна намеса, тъй като, според началника на клиниката по Детска реанимация, "опасност винаги съществува".

Инцидентът на АМ "Тракия" отне живота на петима души в неделя. Случил се е около 17:00 ч., когато тежкотоварен камион, движещ се в посока Бургас, преминава през мантинелата около 160-ия километър, влиза в насрещното и удря няколко автомобила. Водачът на тира е турски гражданин на 53 години - той изхвръква от кабината и загива на място. Според информация на "Дарик" - починали са още жена на 40 години, момиче на 17 години, мъж на 44 години и друг мъж с неустановена към момента самоличност.

Причините за инцидента все още не са установени. Вече започна подмяната на унищожената мантинела на мястото на катастрофата. Веднага след пътно-транспортното произшествие от Европейския център по транспортни политики сигнализираха, че мантинелите са много стари и ръждясали.

Иван Досев от управителния съвет на агенция "Пътна инфраструктура" обаче отхвърли като спекулативни твърденията, че това е причината за инцидента. "Внушение е, че по-висок клас ограда би предотвратила катастрофата", каза той пред bTV. "Подсилени мантинели се поставят на участъци с висок риск - до бензиностаници, на мостове, при опасност да се навлезе в зона за движение по друго направление - какъвто този участък не е. Той не е и сред определените зони с висока концентрация на пътно-транспортни произшествия".

Очаква се днес от 11 часа да бъде направен оглед на участъка при 160-тия километър на магистрала "Тракия". В него ще участват инж. Иван Досев - член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“, както и представители на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и на Института по пътища и мостове.

Поканени са и представители на браншовите организации по пътна безопасност - Българската браншова асоциация „Пътна безопасност“, Европейския център за транспортни политики, Българско обединение на шофьорите, Института за пътна безопасност, Българска браншова камара „Пътища“.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024