Още един милиардер се отказва от руското си гражданство заради войната в Украйна. Този път това прави руският банкер Олег Тинков - основател на онлайн банката "Tinkoff", един от най-големите кредитори в Русия. Информацията е потвърдена от Forbes и BBC.

В публикация в Инстаграм бизнесменът пише: "Не мога и не искам да бъда свързван с фашистка държава, която започна война с мирния си съсед".

Публикацията му мистериозно изчезна от профила му в Инстаграм, но беше качена отново във вторник. Милиардерът обвини "кремълските тролове", че са свалили предишния му пост.

  • 54-годишният Тинков вече има само кипърско гражданство.
  • Нетното му богатство в момента се оценява на 646,7 млн. долара - рязък спад спрямо максималната му нетна стойност от 7,7 млрд. долара, сочат данните на Forbes.

"Надявам се, че още видни руски бизнесмени ще ме последват, така че да отслабят режима на Путин и неговата икономика и в крайна сметка да го поставят пред поражение. Мразя Русия на Путин, но обичам всички руснаци, които са категорично против тази безумна война!", казва той.

Олег Тинков основава банката "Tinkoff" през 2006 г. Сега тя е една от най-големите онлайн банки в света с около 8 млн. клиенти само в Русия.

През април милиардерът заклейми Кремъл с още по-силни думи, като осъди това, което нарече режим, основан на "непотизъм и слугинаж".

Олег Тинков основава банката "Tinkoff" през 2006 г. Сега тя е една от най-големите онлайн банки в света с около 8 млн. клиенти само в Русия.
Преди да започне да се занимава с банково дело, той основава верига ресторанти, наред с фирма за производство на замразени храни, както и такава за бира. След като продава пивоварния си бизнес на InBev основава банката.

През 2013 г. Tinkoff Bank излиза на Лондонската фондова борса, а малко по-късно бизнесменът стартира и верига от луксозни хотели в Мексико, Франция, Италия и Русия.

  • Тинков беше един от 65-те физически и юридически лица, санкционирани от Великобритания на 24 март за "подкрепа на незаконната инвазия на Русия".

Западните санкции срещу него и други високопоставени руски бизнесмени включват забрани за пътуване, замразяване на активи и конфискуване на самолети и яхти. Политическата и военната власт на президента Путин разчита до голяма степен на подкрепата на милиардери, забогатели благодарение на връзките им с Кремъл.

През април милиардерът продаде дела си от 35% в TCS Group - холдинговата компания, която притежаваше Tinkoff Bank заедно с други финансови и телекомуникационни предприятия, след като стойността ѝ се срина с повече от 90% след началото на руската инвазия.

По-късно в интервю Тинков отправи твърдения, че е бил принуден от Кремъл да продаде дела си под заплаха от национализация заради критиките му към войната. Бизнесменът сравнява сделката със заложническа ситуация, като казва, че не му е било позволено да преговаря за цената и е трябвало да приеме това, което му е било предложено.

Тинков е поредният високопоставен руски олигарх, който се отказва от гражданството си през последните няколко седмици. В понеделник основателят на Revolut Николай Сторонский също обяви, че се е отказал от руското си гражданство по-рано тази година. По-рано през октомври същото обяви и роденият в Русия милиардер Юрий Милнер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024