Фондация "Даная" организира протест "Вън мафията от здравеопазването" в няколко града Снимка: © Facebook

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Протест с призив „Нито едно дете повече“ организира фондация „Даная“.

Демонстрацията под надслов „Вън мафията от здравеопазването“ и „Корупцията убива деца“ ще се проведе в няколко града – София, Варна, Пловдив, Русе и Хага (Нидерландия).

Свидетели сме на чудовищна деградация в системата на здравеопазването, а най-добрата спешна болница в България - "Пирогов", се управлява от "лекари", които вместо да лекуват, искат да наказват с причиняване на болка родители и граждани, които искат подобряване на системата и търсят истината за смъртта на едно дете! Търсят я, за да няма повече такива деца,“ пишат организаторите в профила си във Facebook.

Протесът е насрочен, след като журналистката Валя Ахчиева разпространи запис, направен на заседание на Медицинския съвет на УМБАЛСМ "Пирогов", от който се чуват смущаващи закани за ответен удар срещу близките на починалата 15-годишна Даная.

Записът беше включен в нова част от разследването на Ахчиева по случая със смъртта на момичето.

"Просто, трябва да се направи всичко възможно те да усетят болката, тия хора", казва един от участвалите в срещата по адрес на фондацията на майката на Даная Ани Стоянова.

В друг момент от записа присъстващ в срещата коментира: "Въпросът е да устискаме до 6-и март. Е, това е истината. Казвам го на български език", след което отново посочва, че има предвид ротацията на кабинета. При нея се очаква освен Мария Габриел (ГЕРБ) да стане премиер, и здравният министър Христо Хинков да бъде сменен. Той самият не иска да остане на поста заради липса на подкрепа досега от ГЕРБ и ДПС, като един от сблъсъците му с двете партии беше, когато се опита за смени настоящия директор на "Пирогов".

След като видеото на Валя Ахчиева е публикувано, адвокатът Мария Петрова също се оплака, че е станала жертва на заплахи.

Тя разказа за обаждане от неин познат от "една от най-големите столични болници", който я предупредил, че е включена в наказателен списък на ръководителите на лечебни заведения в София заради неин Facebook коментар.

"Съгласно този списък, такива като мен и моите близки, включително деца, нямало да могат да припарят до болниците. Не знам. Толкова ли ви е страх от пациентите ви, господа управници?", каза тя.

"Този протест трябва да бъде началото на края на мафията, превърнала здравеопазването ни в частен клуб за наказания. И на деца, и на медици! Лекарите ни не заслужават това петно! Децата ни не заслужават това! Присъединете се към нас!", призовават от фондацията.

Исканията на протеста включват:

  • Незабавно отстраняване на директора на "Пирогов“ до приключване на всички проверки в болницата за нарушения в управлението и медицинските дейности;
  • Да се изиска становище от Централната комисия по професионална етика на БЛС за предприетите действия относно недопустимите и рушащи авторитета на цялата лекарска гилдия действия и изказвания по време на медицинския съвет на УМБАЛСМ "Пирогов" на 01.02.2024 г.;
  • Незабавни законодателни промени, които да осигурят изработването на правилата за добра медицинска практика по всички специалности до края на 2024 г., както и налагане на сериозни санкции за организациите, чието задължение е да изготвят правилата, но не го правят;
  • Пълна ревизия на съществуващите стандарти по специалности, ангажимент за незабавното им осъвременяване и за изготвяне на всички липсващи стандарти. Прекратяване на порочната практика да се изготвят умишлено некачествени стандарти, които падат при обжалване в съда;
  • Въвеждане на механизъм за публичност, прозрачност и обществен контрол на процедурите за избор на за болнично ръководство;
  • Извършване на цялостна ревизия на случващото се в сектора и поемане на ангажимент за създаване на програма за реформа в здравеопазването, поставящо пациента в центъра с цел лечение, базирано на качество, а не на количество и административен формализъм;

Според фондация "Даная" ако исканията бъдат изпълнени, това ще допринесе за изграждане на доверие между пациентите и лекарите и превенция на предотвратима смърт на деца и на възрастни.

15-годишната Даная почина миналата пролет, след като се наложи майка ѝ Ани Стоянова да търси контакти със специалисти в социалните мрежи, който да обърнат внимание на състоянието на детето.

Ани Стоянова обвинява директора Валентин Димитров в неадекватна организация на работата в болницата (ненавременно засичане на усложнението, липса на специалисти по време на болничното лечение, търсене на кръвосъсирващ медикамент от друга болница). Според нея това косвено е допринесло за загубата на живота на детето ѝ, а трагичният случай стана повод за създаването на фондация "Даная" в подкрепа на детското здравеопазване.

На 1 февруари прокуратурата обяви, че ще проверява болницата за евентуално извършено престъпление "смърт по непредпазливост".

В сряда, 14 февруари, СГП обяви, че е образувано и досъдебно производство - т.е. вече има данни за предполагаеми законови нарушения.

Не се съобщава дали има привлечени обвиняеми.

Втора проверка на "Медицински надзор" по случая Даная откри нарушения в "Пирогов" и "ИСУЛ"

Спорт

Мачът между Испания и Аржентина за "Финалисима" няма да се проведе

Шоуто трябваше да бъде в Катар

18:05 - 15.03.2026
Живот

Студио NIE – три архитектки, които създават интериори с характер

Арх. Елена Даскалова, арх. Нели Иванова и арх. Ивелина Андреева разказват своята история

17:32 - 15.03.2026
Важно днес

Владо Николов влиза в политиката с листата на Румен Радев в Пловдив

Волейболната легенда ще се яви на изборите като кандидат на "Прогресивна България"

17:10 - 15.03.2026
Важно днес

Прокуратурата разследва смъртта на млада жена след поставяне на хиалурон

Извършен е обиск в частния кабинет на лекаря в Дупница

16:47 - 15.03.2026
Живот

Обрат: Пет от "лъвиците" на Иран се отказаха от политическото убежище

Правозащитници смятат, че жените са заплашвани от иранските служби

15:23 - 15.03.2026
Живот

Кейт Мидълтън разкри, че не пие алкохол след заболяването от рак

"Сега се налага да внимавам много повече"

13:26 - 15.03.2026
Важно днес

Помощите за горивата - до 20 евро на месец за шофьори с платени данъци и глоби

Парите ще се съберат от повишените приходи от ДДС в бюджета

13:14 - 15.03.2026
Важно днес

Джевдет Чакъров влезе в листата на Делян Пеевски в Благоевград

Бившият съпредседател на ДПС вече е кандидат на "Новото начало"

11:47 - 15.03.2026