Инструкторка по плуване на 21 години стана най-младата жена, която прекосява сама Атлантическия океан с гребна лодка. Британката Жасмин Харисън от Северен Йоркшир тръгна от Ла Гомера на Канарските острови през декември, а след изминати 4828 км успешно акостира в Антигуа и Барбуда.
Тя се включи в определяното за „най-трудно гребно предизвикателство в света“ Talisker Whisky Atlantic Challenge. Всяка година през декември в TWAC се включват около 30 отбора с приключенци от целия свят, готови да навлязат във водите на Атлантика. Някои го правят сами – като Харисън, която прекосява океана по-рано от планираното – за 70 дни, три часа и 48 минути.
В началото на февруари изпитанието бе завършено и от сънародника ѝ Франк Ротуел, който със своите 70 години стана най-възрастният гребец, прекосил сам Атлантика. Приключенецът от Олдъм завърши мисията си за 56 дни, 2 часа и 41 минути.
Светът има своя нов най-възрастен гребец, прекосил Атлантика с лодка
И българи поставиха рекорди в Атлантика през последните месеци. През октомври Максим Иванов стана най-младият гребец в света, прекосил океан. Той и баща му Стефан гребаха от Португалия до Барбадос и изминаха дистанцията за 105 дни, но в сезона на бурите.
След като стъпи на Карибския бряг, Жасмин Харисън каза, че това е най-невероятното ѝ приключение. Освен инструктор по плуване, тя е и барман. През 2017 обаче иска да промени „скучния“ си живот и когато гледа на живо финала на предизвикателството в океана, вече знае каква ще е следващата ѝ авантюра.
Започва да се подготвя усърдно, а две години след това обявява целта си – да стане най-младата жена, която прекосява Атлантика, чупейки рекорда на 22-годишната американка Кейти Спотц от март 2010 г. Няма пари да си купи лодка и усилено търси спонсори, а след като разбират, че мисията ѝ е с благотворителна цел, редица организации подкрепят каузата. Сред тях е и Vet UK – компания, предлагаща продукти за домашни любимци.
В крайна сметка Жасмин успява да си осигури гребна лодка, предпазно оборудване и храна. Междувременно отваря сметка за дарения в популярния сайт GoFundMe.com, където апелира хората да подкрепят инициативата ѝ. Обещава част от събраните средства да бъдат предоставени на ShelterBox – организация, предоставяща убежище на семейства, загубили домовете си след природно бедствие или конфликт. Друг дял от сумата отива за фондация „Blue Marine“, която се грижи за опазването на океаните.
Целта на Харисън бе да събере 10 хиляди паунда и не само успя, но получи в сметката си общо 15,7 хиляди от 368 души.
Предизвикателството не минава съвсем по план и няколко пъти 21-годишната жена е близо до смъртта. Два дни преди края лодката ѝ се преобръща в океана, а тя наранява тежко лакътя си, пише BBC. В Twitter профила си Харисън съобщава, че е претърпяла още едно преобръщане, а освен това е била на път да се сблъска с кораб.
По време на дългото пътешествие тя гребе в продължение на 2 часа, след което спи 120 минути – и така цели 4800 км.
Макар да е откъсната от света, Жасмин все пак успява да се чува с най-близките си хора, благодарение на сателитния телефон.
Попитана какво цели с мисията си, Харисън отговаря кратко: „Да вдъхновя младите хора, че може да постигнете всичко сами“.
От SpaceX до Холивуд: Хората, прославили България по света през 2020
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: