Нов тест на чистотата на водата в Черно море: Този път и здравните власти се включват Снимка: © Getty Images

Министерството на здравеопазването и асоциация "Активни потребители" решиха да направят общо изследване на чистотата на водата по плажовете на Черно море.

Първите проби ще се вземат от Попския плаж в Царево, който беше обявен за най-замърсеното място при самостоятелните тестове на асоциацията и учени от Софийския университет преди седмици.

Данните им бяха оспорени от Регионалната здравна инспекция, която официално отговаря за следенето на показателите за замърсяване.

Местните власти и туристическият сектор едва не обвиниха проучването в целенасочен "саботаж" на летния сезон - въпреки притеснителните данни за наднормено съдържание на ешерихия коли.

Сдружението на заведенията дори заплаши да заведе дело срещу авторите на изследването.

Съвместното пробонабиране ще започне в 10 ч. в Царево.

В изследването за чистотата на морските плажове се включват също Регионалната здравна инспекция в Бургас и изследователският екип на Софийския университет.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Карлос Насар: Не е редно федерацията по щанги да зависи от Делян Пеевски

Насар нарича срещата си с Делян Пеевски "едно подвеждане"

18:37 - 16.11.2025
Важно днес

Почина астроложката Светлана Тилкова - Алена

В продължение на 25 години тя изготвяше астрологични прогнози,  които се излъчваха всеки ден преди обедините новини на bTV

16:42 - 16.11.2025
Политика

И Томислав Дончев ще има думата при евентуална продажба на "Лукойл"

Въведен е скринингов комитет, който ще проверява кандидат купувачите на рафинерията

14:22 - 16.11.2025
Важно днес

Васил Терзиев: Новите цени за синя и зелена зона компенсират инфлацията и са оправдани

Столичният кмет уточни, че разширяването на двете зони цели най-вече да регулира паркирането в кварталите

13:12 - 16.11.2025
Важно днес

Делян Добрев от ГЕРБ настоя да се съкратят незаетите щатове в администрацията

Според него ако бъдат съкратени 10 500 незаети места в администрацията, това ще доведе до 500 хил. евро съкращения на разходи в бюджета

11:33 - 16.11.2025
Важно днес

Задържане за един грам марихуана: случаят със сина на Радан Кънев повдигна въпроси за практиката на МВР

След повдигане на обвинение за притежание на наркотично вещество, представляващо маловажен случай, 16-годишното момче е било освободено от ареста

10:32 - 16.11.2025
Важно днес

Роби Уилямс твърди, че зрението му се влошава заради инжекции за отслабване

Уилямс уточнява, че е бил един от първите приели препаратите

09:49 - 16.11.2025
Политика

Зеленски сменя ръководствата на енергийните дружества заради корупционния скандал

Скандалът в енергтиката доведе до отстраняването на двама министри

09:00 - 16.11.2025
Спорт

Не са смешни те. Смешни сме ние

Националният отбор по футбол е чуждо тяло, в което българите не се припознават

23:19 - 15.11.2025