Лидерите на държавите от ЕС влизат в сериозен спор около настояването на част от страните за намеса в свободния енергиен заради драстичното поскъпване на природния газ и тока.
Премиерите на Италия, Испания, Португалия и и Гърция предлагат различни планове, в които се включват мерки като налагане на таван за цените на газа, въвеждане на обща система за съхраняване на газ, въвеждане на общи енергийни обществени поръчки на ниво ЕС и разкачане на цените на газа и тока.
Българският премиер Кирил Петков застава зад идеята за общи европейски покупки на газ.
"Важно е да преговаряме в един глас, за да свалим тези цени. Те директно влияят върху цената на тока и това влияе върху всичко останало, от хляба, олиото и др. Важно е да свалим заедно цените от трети доставчици, особено от Русия, така че българските и европейските потребители да не са обект на тази инфлация", каза той преди срещата на върха.
Още в края на 2021 г. испанският премиер Педро Санчес поиска ЕС да се намеси в пазара, защото цената на природния газ не просто "вече няма връзка с реалността", но и води до последващо оскъпяване на електроенергията и до социална и икономическа криза.
Тази позиция се подкрепя и от гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис, който смята, че "пазарът е счупен и вече не съответства на силите на търсене и предлагане". Politico цитира източник от срещата на Европейския съвет в петък, според когото Мицотакис е казал, че ЕС трябва да се намеси, защото руските доставчици и спекулативни играчи правят огромни печалби за сметка на пазара.
Белгийското правителство също поддържа искането за въвеждане на лимит на цената на газа, като оправдават извънредната мярка с последиците от войнат в Украйна.
Против тези предложения се обявяват Германия и Нидерландия. Двете правителства предупреждават, че интервенцията може да създаде риск от прекратяване на договори с доставчици заради невъзможност да покрият разходите си.
Euractiv цитират служител от ЕС, който посочва, че евентуален твърде нисък таван на цените може да компрометира привличането на доставки в Европа, особено от силно конкурентния пазар на втечнен природен газ.
Politico посочва, че досега северните държави се противопоставяха на този тип политика с аргумента, че високите цени на горивото са временен феномен и ще се успокоят с настъпването на пролетта. Тази прогноза обаче се оказа тотално погрешна заради избухването на войната в Украйна.
Според медията, Пабло Санчес е заплашил, че ако не се гарантира подкрепа на мерките за коригиране на пазарните цени, той ще наложи вето на останалите решения на Европейския съвет.