Китайският лекар, опитал да предупреди за коронавируса, почина в четвъртък, а смъртта му предизвика противоречия. Новините в китайските медии относно кончината му създадоха объркване миналата нощ, тъй като Ли Уънлян първо бе обявен за починал, след това за жив, докато отново не бе съобщено за смъртта му. Всичко това предизвика огромен обществен гняв в Китай, където властите опитаха първоначално да прикрият появата на болестта.
Ли Уънлян, офталмолог и "един от осмината изобличители, опитали да предупредят други медици за коронавируса, но порицан от местната полиция, почина от коронавирус в четвъртък в Ухан", написа в 22:40 ч. местно време Global Times – международното издание на комунистическата партия. Официалният вестник на управляващите People’s Daily потвърди новината в Twitter.
Близо час по-късно Световната здравна организация съобщи в Twitter, че е „дълбоко опечалена“ от смъртта на Ли Уънлян. Оказва се обаче, че организацията няма официална информация за кончината на лекаря, и изтрива публикацията си малко по-късно.
Около 40 минути след полунощ Централната болница в Ухан съобщава, че доктор Ли не е починал, но е в критично състояние и лекарите правят всичко по силите си да го стабилизират. Точно по същото време публикациите на двата вестника са изтрити.
В близо 1 часа след полунощ Global Times пише в Twitter, че на Ли все още му се оказва „спешно лечение“, а сърцето му е спряло да бие около 21:30 ч. местно време в четвъртък.
Междувременно публикациите в китайската социална мрежа Weibo преливат от тъга към гняв. Хората призовават за свобода на словото, но повечето публикации са изтрити от мрежата и остават едва няколко, пише BBC.
Малко преди 4 часа в петък Централната болница в Ухан обявява, че доктор Ли е починал в 2:58 след полунощ въпреки опитите състоянието му да бъде стабилизирано. Веднага след това Global Times и People’s Daily пишат отново в Twitter, че лекарят е мъртъв. Водещите коментари под публикацията на болницата в Ухан показват гнева на хората, които искат само истината: „Мислите, че всички ние спим? Не, не е така“, гласи един от коментарите, цитиран от CNN.
Dr #LiWenliang, 33, died in a hospital in #Wuhan.
— People's Daily, China (@PDChina) February 7, 2020
He was one of eight people who tried to warn about #coronavirus when it first emerged in Wuhan, but was reprimanded by local police. https://t.co/QHBZACq2La pic.twitter.com/LsXb1WXlF9
Ли Уънлян почина, след като се зарази с коронавирус, докато лекува пациенти в Ухан именно от болестта. Миналия декември той изпрати съобщение на колегите си лекари, за да ги предупреди за вирус, който смята, че е подобен на Сарс – друг смъртоносен коронавирус, който застраши живота на много китайци през 2003 г. Действията на Ли обаче попаднаха под вниманието на местната полиция, която го предупреди да „спре да разпространява фалшиви новини“.
Докторът бе призован да се яви в Бюрото за обществена сигурност и да подпише документ, който потвърждава обвиненията срещу него. Малко по-късно властите отправиха официални извинения към Ли Уънлян.
На 10 януари той публикува в Weibo, че е започнал да кашля, на следващия ден е страдал от настинка, а два дни по-късно вече е бил в болница. На 30 януари е диагностициран с коронавирус.
Китайската социална мрежа Weibo бе залята от гневни коментари след обявяването на смъртта на Ли, която предизвика противоречия. Двата водещи хаштага бяха „Правителството на Ухан дължи извинения на доктор Ли Уънлян“ и „Искаме свобода на словото“, пише BBC.
„Това не е смъртта на човек, който разгласи новината. Това е смъртта на един герой“, е един от коментарите. Друг потребител призовава „Не забравяйте как се чувствате сега. Не забравяйте този гняв. Не трябва да позволяваме това да се случва отново“.
„Винаги ли истината ще се приема като спекулация? Колко дълго ще продължавате да лъжете? Какво още криете?“ – това гласеше коментар, отправен към правителството, което първоначално опита да не разгласява за появата на коронавируса.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: