Арестуваният белоруски журналист Роман Протасевич се появи в поредното видео от затвора в Минск, в което признава, че е организирал масови протести за сваляне на Александър Лукашенко и заявява, че съжалява и подкрепя президента.
Интервюто, в което 26-годишният мъж не скрива сълзите си, е направено под натиск от страна на режима и Протасевич е бил принуден да изрече всички тези думи, твърдят правозащитните организации в страната, опозицията и роднините на журналиста.
Той беше задържан преди около две седмици, след като Минск отклони пътнически самолет на Ryanair, за да го арестува. В момента Протасевич, който е съосновател и бивш редактор на опозиционния канал Nexta, е обвинен в организиране на „незаконни“ протести срещу властта, а миналата година бе поставен в списък с личности, свързани с „терористична дейност“.
Кой е арестуваният журналист Роман Протасевич: Гонят го вече цяло десетилетие, а е само на 26
В интервюто, излъчено в четвъртък вечер по държавната телевизия ONT, Протасевич казва, че говори „по свое желание“. Той изглежда притиснат и притеснен, докато сменя позицията си спрямо президента. „Започнах да разбирам, че това, което прави той, е правилното нещо, и определено изпитвам уважение към него. Осъзнах, че много от нещата, заради които Александър Лукашенко е критикуван, са просто опити да бъде поставен под натиск“.
Really uncomfortable to watch this. A battered Roman Protasevich appears on Belarusian state TV to praise autocrat Aleksandr Lukashenko, 10 days after the dissident blogger was taken off the Ryanair flight that was forced to land in Minsk. A volte-face that’s very hard to believe pic.twitter.com/escJriEtfX
— Matthew Luxmoore (@mjluxmoore) June 3, 2021
"Признавам, че бях сред хората, които публикуваха призиви за неразрешени от властите протести. Веднага щом ми предоставиха документи и повдигнаха обвиненията, се признах за виновен. В резултат на призивите, в които се включих и аз, столицата Минск беше три дни в хаос", казва той.
Според думите му – Полша и Литва имат изгода да подкрепят протестите срещу властта в Беларус, защото така могат да спечелят „одобрението на Запада“.
Протасевич напусна Беларус още през 2019, а през януари миналата година кандидатства за полско гражданство. Родителите му също се преместиха в Полша миналия август. От тази страна действа и екипът на Nexta, който няма как да съществува в Минск. От известно време насам журналистът не е част от Nexta, а работи за друг канал в Telegram – Belamova. Пише в блога от юни 2020 насам, след като редакторът Игор Лосик също е бил арестуван от белоруските власти.
В интервюто Протасевич се дистанцира от основния опозиционен лидер Светлана Тихановская, която избяга в Литва, след като Лукашенко обяви разгромна победа на изборите от 9 август 2020 г. Накрая той заплаква и покрива лицето си с ръце.
„Познавам моя син много добре и вярвам, че той никога не би изрекъл такива неща“, казва баща му Дмитрий пред AFP. „Те са го пречупили и са го накарали да каже това, което трябва. Болеше ме, като гледах интервюто. Изключително съм разтревожен“.
Франак Виацорка – съветникът на Светлана Тихановская – заяви, че е „болезнено да се гледат подобни признания“ и обяви Протасевич за „заложник на режима“.
Още преди излъчването на интервюто правозащитната организация „Вясна“ заяви, че журналистът е бил принуден да говори от белоруските власти, защото се изправя пред „нечестни, но много сериозни обвинения“. „Всичко, което той ще каже, ще е под огромен натиск“, каза ръководителят на „Вясна“ Алес Бияляцки. „Каквото и да каже, това е чиста пропаганда, която не се основава на истината“.
Това е третото интервю на 26-годишния мъж, излъчено от местните телевизии, след като той и приятелката му София Сапега бяха свалени от самолета, пътуващ към Вилнюс, на 23 май. Родителите му съобщиха, че най-вероятно Протасевич е подложен на физически тормоз в затвора.
Той се изправя пред възможна присъда от 15 години в затвора. Още при слизането от самолета, според литовските медии, журналистът е казал: „Тук ме чака смъртната присъда“.
Арестите на Протасевич и Сапега предизвикаха незабавната реакция на ЕС, който наложи санкции на Беларус. Белоруските авиолинии не могат да изпълняват полети във въздушното пространство на съюза и да използват летищата в ЕС. Няколко компании спряха да летят над страната, управлявана от Лукашенко. Санкции имаше и срещу официални лица, свързани с отклоняването на полета на Ryanair.
„Няма да толерираме тази руска рулетка с живота на невинни граждани“, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен определи случилото се като „атака срещу демокрацията“.
Историята се повтаря: Активист на Ходорковски е свален от самолет и е арестуван в Русия
Преди срещата в Женева: Байдън притиска Путин за човешките права, Русия плаши САЩ с военни сигнали
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: