"Гласуването е фундаментално гражданско право, не задължение. Затова - възползвайте се от него, не оставяйте другите да избират вместо вас" - това е посланието, което председателят на Европейския парламент Роберта Мецола отправи към младите българи пред "Булевард България".
Мецола присъства на Срещата на европейската младеж в Страсбург - събитие, в което участват близо 10 000 души от всички страни на ЕС и от цяла Европа, година преди избори за ЕП.
- Според данни на "Евробарометър" - само около 41% от пълнолетните българи казват, че се интересуват от предстоящите избори през юни 2024 г., което е с 15 процентни пункта под средното ниво за ЕС.
- Данните от изследването на "Булевард България" и агенция "Насока" за настроенията сред младите българи между 16 и 25 г. показват сходна картина: 67% от тях казват, че не се интересуват от политика като цяло. Този дял достига до 90% при тийнейджърите.
- Какво е посланието Ви към младите българи? Процентът на гласуващите сред тях е много нисък. Те смятат, че нищо не зависи от тях. Какво бихте им казали, за да ги мотивирате?
- Бих им казала именно това - че всичко всъщност зависи от тях. Защото ако не гласуват, може да не им хареса това, което виждат. Една година преди изборите за ЕП бих искала да направим така, че колкото може повече млади хора да излязат и да гласуват - за кандидат, на когото вярват, на когото могат да търсят отговорност, така че когато се съберем отново в парламента в Страсбург или Брюксел, да приемаме закони, които имат значение и за българските младежи.
Очаквам да дойда в България, още не съм посещавала страната в официалното си качество, и точно това ще кажа, за да накарам колкото може повече хора да гласуват.
- Добре, но как да ги накараме да поискат да се информират? В момента те нямат желание да четат нещо повече за кандидатите - дори в националната политика.
- Бих помолила за вашата помощ - да намирате кандидати, с които можете да се идентифицирате, да ги интервюирате, да им зададете въпроси, да търсите отговорност за решенията им. Да направим така, че да обсъждаме колко са важни изборите. Гласуването е фундаментално гражданско право, не задължение. Затова - възползвайте се от него, не оставяйте другите да избират вместо вас.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: