Ако сте попаднали на снимка или сте гледали видео откъс как проф. Тодор Кантарджиев свири на гайда заедно с 5-годишния Стефан Иванов на сцената на „България търси талант“, сигурно ще си помислите: „Ето защо са го поканили в журито, да забавлява с евтини трикове и да им вдига рейтинга“.
Истината обаче е съвсем различна – бившият член на Националния оперативен щаб срещу Covid-19 няма много общо с образа, който си изгради в студиата на националните телевизии. От него, изглежда, няма да чуете отново шегички за лечението с доматен и лимонов сок, нито да ставате свидетели на ехидните му усмивки и понякога неуместни жестове в сериозни ситуации.
Проф. Кантарджиев е тук, за да забавлява - но без да излиза от границите на допустимото - с остроумен и тънък хумор. По-обран от всякога, но както винаги владеещ техниките да разсмива, бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести сякаш е намерил точното си място в осмия сезон на шоуто, който започна по bTV на 14 февруари.
Проф. Кантарджиев се вписва добре в журито, което имаше нужда от свеж полъх. Ако се върнем към предишния му състав, ще видим двама настоящи депутати в 47-ото Народно събрание – Любен Дилов-син и Ицо Хазарта. Сега професорът, Катерина Евро, Евелин Костова и Николаос Цитиридис създават добър баланс между сериозното и хумора, между младостта и опита.
От първия епизод в Деня на влюбените човек може да си извади поне топ 5 впечатляващи моменти, а най-вълнуващият от тях създаде именно проф. Кантарджиев. Той трогна до сълзи зрителите, колегите си от журито и един от участниците – със силно послание и натискане на „Златния бутон“.
Новата звезда в съдийската комисия беше представен от водещите Александър Кадиев и Даниел Петканов като „единствен и неповторим микробиолог, който ако не дава оценки, поне може да ни преглежда“. „Ами, имате нужда, младежи“, отвърна им проф. Кантарджиев.
Той се върна „в младостта“ още с първото изпълнение – танца на формацията Project 360, а малко след това дойде един от най-добрите моменти в първия епизод на шоуто. Професорът с радост откликна на поканата на малкия Стефан да излезе на сцената и да посвири с него на гайда. Кантарджиев успя да задържи равен тон, докато талантливото 5-годишно момче прескачаше през различните тоналности.
„Много ти благодаря, Стефчо, ти си педагог! Музикален инструмент 40 години не съм слагал в ръка, в уста. Свирех на тромпет, но в гимназията“, припомни си микробиологът. „Много ми беше приятно, ти свири много хубаво и за първи път надух гайда под твоето вещо ръководство“, похвали професорът малкия Стефан.
Кантарджиев остана загрижен, че членовете на спортен клуб Rectate, практикуващи паркур, нямат условия за безопасни тренировки и призова спортното министерство да опита да им осигури паркова среда или отделни спортни зали, в които да тренират.
Няколко пъти журито беше провокирано от не толкова талантливи участници и направи по-груби коментари, но професорът показа уважение. След обръщението на Катето Евро към 32-годишния Димо Кьосев от Свиленград – „Недей да пееш повече“ – Кантарджиев заяви: „Казвам същото, нямам думи да кажа друго“.
Той единствен от журито успя да „осъществи контакт“ с „извънземното 616“ от Русия, което се появи на сцената, без да говори, и изпълни танц, огъвайки крайниците си като парчета пластелин. Професорът попита публиката дали да даде „да“ на участника и след като чу положителни възгласи, заключи: „Значи, от мен не“.
Кантарджиев показа, че няма да излиза извън правилата: „Защо човекът не се представи първо? Всичко е хубаво, ама нещата трябва да имат някаква рамка според мен“.
Със сигурност поне веднъж сте сравнявали Тодор Кантарджиев с някой от образите на Краси Радков. Само че, докато комикът се превъплъти в 3 различни персонажа в рамките на 30 секунди в едно друго шоу по друга телевизия и по същото време – с което леко подразни – то професорът показа, че не е нужно да прекаляваш, за да си забавен.
Пазарният дял на първия епизод на „България търси талант“ е бил 30% спрямо 39% за конкурентните „Като две капки вода“ по Нова ТВ.
И двете предавания имат какво да предложат, но ако искате да гледате как микробиолог оценява странни музикални изпълнения като това на рап-дуета Дон Симон и Хасълбенк, можете да го направите по bTV.
„Момчета, как репетирате, като единият е във Варна, а другият - в Бургас? Срещате се в Обзор ли?“, попита ги иронично Кантарджиев. Когато само той оцени рапърите с „да“, се възмути на другите членове на журито: „Вие пенсионери ли сте тук? Не успяха ли да изсвирят на лирата на душата ви?“.
Публиката се разсмя бурно и когато професорът похвали илюзиониста Деян Чилов, че е „един от малкото хора, които не лъжат за пари“. „Хубаво, че крие топчета, а не крие заводи и милиарди!“, пошегува се той.
Когато колегите му изпадаха в крайности в неодобрението спрямо някое изпълнение, Кантарджиев опитваше да играе ролята на медиатор. „Николинка, успокой се, мила. Имаш втори шанс. Моля те, зарадвай ни с хубавия си глас“, обърна се той към 51-годишната певица, след като журито веднъж я отхвърли с 4 „хикса“.
В същото време Кантарджиев осъзнаваше, че не се доближава до авторитета на колегите си, когато става въпрос за оценки на артистичните елементи, и не натрапваше мнението си.
Ако не харесвате медийния му образ, то със сигурност мнението ви се е променило след постъпката на проф. Кантарджиев спрямо 29-годишния Георги Станев от Русе. Талантът показа изумителни способности – познаваше цифрите по тоналността на звука от електронен калкулатор, определяше с точност колко херца е честотата на даден звук и настройваше струните на китарата си да издават тонове с определена честота, разчитайки само на собствения си слух.
Георги впечатли журито и с каузата си – той каза, че не се е явил в предаването, за да продължи напред, а търси хора с подобен талант, с които заедно да намерят начин как да бъдат полезни на обществото.
„Моето момче, имаш страхотен талант. Това е дар от Бога. Това, което ми хареса, е, че си човек с кауза“, каза Кантарджиев и натисна „Златния бутон“, с което прати Станев директно на финала. Професорът прегърна притеснителния Георги, а участникът и другите членове на журито не скриха сълзите си.
„България, ето това губим – че хората, които нещо могат, са притеснителни“, каза проф. Кантарджиев. „Вижте, скромният човек е като житния клас. Когато един човек има много зърно в него, той е скромен и е наведен. Обикновено стърчат тези, дето не носят много семена в себе си“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: