Русия експулсира трима дипломати от Германия, Швеция и Полша заради факта, че са участвали в протестите в подкрепа на арестувания опозиционер Алексей Навални. Външното министерство в Москва се аргументира с думите, че са се включили в „незаконни демонстрации“ на 23 януари.
Берлин, Стокхолм и Варшава осъдиха действията на Кремъл, а същото сториха и институциите на ЕС. Москва обаче обяви, че всякакви европейски санкции, насочени към страната заради задържането на Навални, са „нелегитимни“.
Експулсирането на дипломатите бе обявено само няколко часа след като върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи Жозеп Борел се срещна с руския външен министър Сергей Лавров в Москва. Двамата разговаряха за арестите и насилието срещу мирни протестиращи.
7 години по-късно Путин пак няма дворец, но Навални има биография
"Руските полицаи неведнъж бяха атакувани от участници в несъгласуваните протестни акции”, каза Лавров и допълни, че точно преди посещението на Борел Москва е изпратила в Брюксел кадри, на които се вижда жестоко отношение на полицията в Европа и САЩ и по-специално как полицейски джип преминава през телата на налягали по земята протестиращи в САЩ.
На 23-и и 31-и януари хиляди души излязоха на масови протести в цяла Русия, за да подкрепят ръководителя на Фонда за борба с корупцията. Първия уикенд бяха задържани над 4000 души, а следващия – около 5 хиляди.
Демонстрациите са забранени от властите, но поддръжници на Навални се събраха на протест и на 2 февруари, когато той се изправи пред съда заради нарушаване на условна присъда по делото „Ив Роше“. Политикът получи ефективна присъда от 3,5 години, от която се приспадат 10 месеца, прекарани от него под домашен арест.
Делото "Ив Роше", или защо Кремъл вкара Алексей Навални в затвор
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: