Нов протест в Грузия доведе до остри сблъсъци между протестиращи и полиция късно във вторник. Грузинските власти използваха водно оръдие, сълзотворен газ и зашеметяващи гранати срещу демонстранти пред парламента, където хиляди хора настояваха правителството да се откаже от спорния закон за "чуждестранните агенти", известен още като "руския закон".
Властите използваха водни оръдия, за да разпръснат протестиращите, някои от които развяваха знамена на ЕС. Полицията за борба с масовите безредици атакува събралите се граждани няколко пъти без предупреждение - десетки бяха бити.
Съобщава се, че няколко протестиращи са били задържани. Към момента грузинските власти не са коментирали публично твърденията за насилие.
Unbelievable footage of riot police brutally beating up civilians behind the Georgian parliament in Tbilisi pic.twitter.com/TDwqHaAUj0
— Katie Shoshiashvili (@KShoshiashvili) April 30, 2024
След като бяха разпръснати от парламента, около две хиляди протестиращи продължиха да блокират главния булевард "Руставели" в Тбилиси, като го заградиха с маси от кафенета и кофи за боклук. Някои от тях крещяха "роби" и "руснаци" по адрес на полицията.
Леван Хабеишвили - лидер на най-голямата опозиционна партия в Грузия - Единното национално движение, публикува в социалната мрежа X снимка с окървавено лице и насинено око. Представител на партията посочва пред Reuters, че Хабеишвили е бил пребит от пoлицаите, след като е напуснал центъра на Тбилиси.
— Levan Khabeishvili (@LKhabeishvili) April 30, 2024
Насилието по площадите ескалира след седмици на публични демонстрации срещу предложенията на управляващата партия "Грузинска мечта" да задължи неправителствените организации и медиите, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като "организация, обслужваща интересите на чужда държава".
Първоначално управляващите предложиха тези мерки миналата година, но се отказаха от тях на фона на широко обществено недоволство и критики от чужбина, в които бяха направени сравнения с мерките, въведени от режима на Путин с цел потискане на несъгласието и гражданското общество.
Противниците на законопроекта твърдят, че ако той бъде приет, Грузия ще се отклони от пътя си към ЕС и ще се върне в руската сфера на влияние. Проучване на общественото мнение от 2023 г. показа, че над 80 % от 3,7-милионното население на Грузия подкрепя присъединяването към ЕС.
TBILISI / GEORGIA
— Lucas Ablotia (@AblotiaLucas) April 30, 2024
A mother with her minor child.
The police use Russian methods of violence against peaceful demonstrations. pic.twitter.com/Du5LLQkdO6
През декември миналата година ЕС предостави на Грузия статут на кандидат за членство в ЕС, който подлежи на продължителни преговори по теми, включващи демократични норми.
Предложеният законопроект за "чуждестранно влияние" беше остро разкритикуван от ЕС и САЩ още през март месец миналата година. Държавният департамент на САЩ заяви, че "вдъхновеното от Кремъл" законодателство може да "ограничи свободата на изразяване, да заклейми организациите и да попречи на работата на независимите медийни организации".
Но "Грузинска мечта" настоява, че новите правила са необходими за защита на суверенитета на страната. Очаква се парламентаристите да гласуват в подкрепа на законопроекта на второ четене в сряда.
Още по темата:
Грузия въстана срещу закон, преписан от Русия, какъвто иска и "Възраждане"
Хиляди хора в Грузия протестираха срещу спорния законопроект за "чуждите агенти"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: