Щадящите тестове за деца тип близалка, които здравното министерство ще поръча, позволяват изследването да се проведе за около 12 минути, като се открие и обработи вирусният товар, присъстващ в слюнката.
„Този тип тестове не са стресиращи за децата, но важат 48 часа, затова се налага да се правят 2 пъти в седмицата“, обясни в сутрешния блок на bTV консултанът на здравния министър проф. Мира Кожухарова.
Ден по-рано от МОН обявиха, че тестовете ще се правят от самите учители два пъти седмично - по време на първия час в понеделник и четвъртък.
Щадящите тестове ще се правят със съгласието на родителите - децата могат да си останат вкъщи, докато трае епидемичната вълна, ако семейството не позволи изследване. Този тип тестове включват взимане на пробата чрез отделяне на слюнка, другият вид са с близалка - целта е една и съща – да ограничат разпространението на вируса и да позволят връщането на децата в училище.
След въвеждането им няма да се карантират цели класове, както е в момента, а само детето с положителен тест.
Преболедувалите и ваксинираните ученици няма да се тестват. Според образователния министър Николай Денков около 4% от големите ученици са имунизирани срещу коронавирус.
Очаква се децата от 5. до 7. клас да се върнат на училище след 2 седмици – след като станат ясни резултатите от тестването на най-малките.
Вариантът „Делта“ в много по-голяма степен заразява децата и младите хора. По време на тази вълна възрастовата група от 0 до 19 години е достигнала най-голям ръст на заболеваемост от началото на пандемията.
Около 15 септември само 6% от заболелите с коронавирус са попадали във възрастовата група 0-19 г., а през последните дни процентът се е увеличил до 10-15 на сто, обяви преди дни образователният министър Николай Денков.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: