Минималната възраст за състезанията по фигурно пързаляне ще бъде увеличена от 15 на 17 години. Това реши Международният съюз по кънки (ISU) на 58-ия конгрес на организацията.
Решението беше взето със 110 гласа "за" срещу 16 "против" и означава, че минималната възраст за този спорт на предстоящите Олимпийски игри през 2026 г. ще бъде променена. Ограничението ще бъде въведено поетапно, като 15-годишните ще продължат да имат право да се състезават през следващия сезон. Минималната възраст от 16 ще бъде въведена през сезон 2023-24 и след това ще достигне до 17 години в последния сезон преди Олимпийските игри.
„Това е много важно решение. Бих казал много историческо решение", каза президентът на организацията Ян Дийкема.
ISU заяви, че новото правило е „заради защитата на физическото и психическото здраве и емоционалното благополучие на фигуристите“.
Решението беше взето след противоречия около скандала с руската национална шампионка - 15-годишната Камила Валиева. На Олимпийските игри в Пекин тя беше фаворитът в индивидуалната програма, след като помогна на Русия да спечели отборната титла по фигурно пързаляне.
Допинг скандал заплашва златото на Камила Валиева - детето-чудо на руското фигурно пързаляне
Положителна проба за допинг от декември месец обаче беше разкрита със закъснение по време на Олимпиадата. На младата състезателка и беше разрешено да тренира под интензивен контрол и да продължи в състезанието. За нейния случаи беше образувано и пълно разследване, което все още продължава.
Основната ѝ рутина обаче беше изпълнена с грешки и тя изпадна до четвъртото място. Тогава тя беше критикувана отстрани на пързалката от своя треньор Етери Тутберидзе.
В решението на Международната организация по кънки се казва, че „нарушеното хранене и дългосрочните последици от нараняване“ са риск за младите фигуристи, които са принудени да изпълняват повече четворни скокове. Решението беше критикувано в Русия. В момента руските състезатели не могат да участват в международните състезания по фигурно пързаляне след забрана, наложена заради военната инвазия в Украйна.
„Мисля, че беше направено, за да се изравни повече или по-малко конкуренцията, така че нашите руски фигуристи да не могат да имат възможността да спечелят световни първенства, европейски и олимпийски медали“, каза Дмитрий Соловьев, златен медалист в отборното състезание за Русия на Олимпийските игри в Сочи през 2014 г.
Съдът позволи на Камила Валиева да продължи на Олимпиадата въпреки допинг пробата
Тормозът и химията тровят фигурното пързаляне на Русия
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: