Стотици загинали в убийства за отмъщение. Върви ли Сирия към нова гражданска война Снимка: © Getty Images

Повече от 1000 души са убити в Сирия през последните дни в най-голямата вълна на насилие в страната от падането на режима на Башар Асад през декември. Огромният брой жертви, сред които и стотици цивилни граждани, е резултат от сблъсъците между верните на вече сваления диктатор Асад и силите за сигурност на новата власт. Размириците доведоха и до кланета срещу малцинствени общности, очевидно извършвани в знак на отмъщение.

Само преди няколко седмици сирийците празнуваха новопридобитата си свобода и обявиха своето единство след десетилетия на потисничество.

Дългогодишният диктатор на страната Башар Асад избяга в Русия в началото на декември, след като беше свален от власт от бунтовнически групи. Насилието, което последва месеци след това, подкопа вярата в стабилно бъдеще на Сирия и показа нов риск от гражданска война.

Какво точно се случва в Сирия?

Асад беше свален при светкавична офанзива, водена от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ) - разклонение на "Ал Кайда". След това развитие малцинствата в Сирия се опасяваха от актове на отмъщение от новата власт - най-вече към алауитското малцинство, което представлява между 10-13% от населението.

Самият Асад принадлежи към алауитската общност - религиозна общност, която е клон на шиитския ислям. Досега алауитите образуваха политическия елит на страната, като доминираха на правителствените постове първо по времето на президента Хафез ал-Асад, а после и на сина му Башар ал-Асад. Те обикновено се смятат за симпатизанти на Асад, въпреки че сред общността е имало и противници на режима.

В четвъртък милиции, верни на сваления вече диктатор, призоваха за създаване на "Военен съвет за освобождение на Сирия" и нападнаха силите за сигурност на новото преходно правителство, ръководено от ХТШ. Те атакуваха правителствените сили в крайбрежния район Джаблех и убиха 13 сирийски служители по сигурността.

Напрежението обаче се разрастна, след като се отприщи вълна на т.нар. убийства за отмъщение. Лоялни към новото правителство мюсюлмани сунити атакуваха представители на алауитското малцинство.

Убийства за отмъщение

Жители на алауитски села и градове разказват пред "Associated Press" и "Spiegel" за убийства, при които въоръжени са застрелвали алауити, повечето от които мъже, на улиците или в домовете им. Къщи са били ограбени и след това подпалени.

Ханади Захлут е сирийска активистка, която е била хвърлена в затвора по време на управлението на Асад. Сега тя живее във Франция. Залут разказва пред "Spiegel", че въоръжени мъже са нахлули в многоетажната къща на семейството ѝ в село Ал-Санубар в провинция Латакия и са отвлекли и убили тримата ѝ братя. Мъжете също така заплашили и ограбили 88-годишната ѝ майка. Взели всички коли и мотоциклети в района.

35-годишният Ибрахим Ахмед също споделя за страх и разочарование. Той казва, че е бил противник на режима на Асад и е бил изпълнен с надежда, когато диктаторът е избягал от странаата. Ахмед признава пред "Spiegel", че е чул слухове за планирана контраатака на поддърнижиците на Асад, но не е повярвал.

Фактът, че сега цивилните алауити трябва да платят цената, е сериозен провал. Мъжът не вярва, че новото правителство ще търси отговорност от сунитските бойци за извършените убийства над алауити.

През уикенда религиозните и гражданските лидери на алауитското малцинство в Латакия също реагираха на последните събития. Те поискаха престъпниците от всички страни да бъдат подведени под отговорност и само на държавните органи да бъде разрешено да притежават оръжие.

Верните на Асад срещу новото правителство

Поддръжниците на Асад отричат легитимността на новото правителство в Дамаск под ръководството на временния президент на Сирия и лидер на ХТШ Ахмед аш Шараа.

Пред "Spiegel" експерти посочват, че става дума за добре организирано и изненадващо нападение, зад което вероятно стои Гиат Сюлейман Дала, смятан за един от най-близките офицери до Башар Асад.

Той е принадлежал към известната 4-та дивизия - елитна сила, командвана от по-макия брат на Башар Асад - Махер, която обаче се контролира от Иран. Международните наблюдатели допускат, че именно Техеран може да стои зад тази атака срещу новото сирийско правителство.

Това е първото голямо изпитание за временния президент Ахмед ал-Шараа. Той изпрати стотици бойци и бронирани машини в крайбрежния регион Джаблех и се обърна с реч към нацията. В нея призова за сирийско единство и поиска поддържниците на Асад да се предадат.

"Алауитските бойци трябва да се предадат преди да е станало твърде късно. Те се обърнаха срещу всички сирийци и направиха непростима грешка", заяви той.

Какво означава всичко това за Сирия?

Обединяването на разнообразните етнически и религиозни групи в Сирия е едно от основните предизвикателства пред страната след режима на Асад. Значителна ескалация на насилието може да застраши крехката стабилност, а в най-лошия случай - да я върне към гражданска война, ако временното правителство изгуби контрол над някои райони.

Президентът Шараа активно се опитва да се представи като обединител, готов да загърби предишните си екстремистки пристрастия. За известно време тази стратегия изглеждаше успешна и предизвика вълна от оптимизъм сред сирийците.

В международен план вълната от насилие може да провали опитите на новото правителство да убеди арабските страни и международната общност, че ще управлява от името на всички сирийци.

Още по темата:

Ал-Джулани - лидерът на ХТШ Ал-Джулани: кой е бившият терорист на "Ал Кайда", който свали режима на Асад

Бербок в Дамаск Неуважение или културни различия? Новият сирийски лидер не се ръкува с германската министърка


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

Първи данни: Никушор Дан води срещу проруския Джордже Симеон за президент на Румъния

Първи предварителни данни за втория тур на изборите, но без вота в чужбина

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025