След Пеевски, и ГЕРБ поиска комисия за Нотариуса. АКФ: Санкционирани депутати нямат място в нея Снимка: © Народно събрание

ГЕРБ внезапно се активизира по казуса с убития Мартин Божанов - Нотариуса и обяви, че ще подкрепи създаването на анкетна комисия в Народното събрание за проверка на данните за неговата престъпна дейност.

Това се случва след близо 3 години пълно мълчание на партията по повод разкритията на Антикорупционния фонд (АКФ) за мрежата на влияние на Божанов в Спецсъда и прокуратурата.

Досега единственият коментар на Бойко Борисов по случая с Нотариуса беше в деня след убийството, когато бившият премиер каза само, че се надява "компетентните органи" да разкрият кой е извършителят.

До момента МВР няма нито официални версии, нито заподозрени за екзекуцията на 31 януари.

"Ослушването" на ГЕРБ на политическо ниво продължи, докато във вторник сутрин председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски реши да подкрепи призива на АКФ за парламентарно разследване на обстоятелствата около групировката на Нотариуса.

"Изключително притеснителни са данните, които в последните дни излязоха в публичното пространство за оказване на натиск върху магистрати, за наличие на частен клуб на магистрати, както и за продължаваща дейност за имотни измами, от които са пострадали множество български граждани", казва депутатката от ГЕРБ Рая Назарян, цитирана от "24 часа".

Отново - не става ясно защо ГЕРБ се изненадва от данните за заплахи на Божанов срещу магистрати, след като те са били известни и на службите, и на Министерството на правосъдието при Данаил Кирилов още от 2019-2020 г. Тогава е била осигурена държавна охрана на една от жертвите на натиск от страна на Божанов - съдия Владислава Цариградска.

Задействането на ГЕРБ и ДПС - особено на Делян Пеевски - срещна реакция от страна на Антикорупционния фонд.

Организацията публикува позиция, с която приветства "всички парламентарни усилия, независимо от коя партия идват, ако имат за цел истинско осветяване на корупционните практики в съдебната система".

АКФ обаче напомня, че лично Пеевски е санкциониран от САЩ и Великобритания точно поради съмнения за корупционни престъпления.

"Санкционирани за корупция от две държави лица като председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски няма как да станат членове на такава комисия. Единствената парламентарна комисия, свързана с корупция, в която той може да участва, е тази за разследване на действията на българските антикорупционни институции след неговото включване в санкционните списъци на САЩ и Великобритания, и то като лице за изслушване", казват от организацията.

"Не пипайте организираната престъпност, ще настане хаос"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

Първи данни: Никушор Дан води срещу проруския Джордже Симеон за президент на Румъния

Първи предварителни данни за втория тур на изборите, но без вота в чужбина

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025