Сложи ли Китай край на автономността на Хонконг? Снимка: © getty images

"Хонконг вече не е автономен" - това беше позицията на САЩ за настоящата ситуация в специалния административен район. Днес китайският парламент прие въвеждането на спорен закон, който застрашава сериозно гражданските свободи на хонконгските жители.

Текстът забранява "измяната, отцепването, подстрекателството и подривната дейност, заплашващи националната сигурност", както и чужда намеса срещу централното правителство, което е възможност за китайската комунистическа партия да прибегне към въвеждането на „органи за сигурност“ в Хонконг.

Усилията на китайската комунистическа партия да прокара закона се приемат от международната общност като опит за налагане на пълен контрол върху територията. Критиците на този ход споменават, че мярката ще отстрани действащата в момента практика, по известна като „една държава, две системи“, даваща висока степен на автономност на Хонконг.

Макар подкрепата на парламента да не е нещо изненадващо, предложението на закона е съпътствано от допълнително покачване на напрежението между Китай и САЩ.

Външният министър на азиатската страна Йи Ван предупреди американското правителство да не се намесва и обвини "някои американски политически сили", че се опитват да провокират "нова Студена война", което ще застраши световния мир.

Държавният секретар Майк Помпео първоначално нарече закона "катастрофално предложение", което би довело до смъртта на високата степен на автономия, обещана на Хонконг. Законът може да отвори пътя към налагането на санкции от страна на САЩ.

Позицията му беше обявена като част от процедурата по закона за човешките права и демокрацията в Хонконг, който беше приет в САЩ през 2019 г. след масовите граждански протести срещу намесата на китайските власти. Тя дава правото на Вашингтон да наложи серия от санкции срещу бившата колония - от визови ограничения до замразяване на активи, собственост на висши държавни служители в Хонконг. Възможно е да се наложат и санкции срещу ръководни кадри на Китайската комунистическа партия. В момента Хонконг се ползва от специален търговски режим със САЩ, койото е вид байпас за ефектите на търговската война с Китай.

Междувременно главният секретар на района Матю Ченг даде интервю пред CNN, в което увери, че 99.99% от хората няма да бъдат засегнати от промените и само терористите и сепаретистите ще бъдат обект на преследване по закона. Не липсват обаче ограничения за това той да се използва по-широко и да служи за затвърждаване на влиянието на китайската комунистическа партия в района - голяма част от текста може да се тълкува свободно и това дава възможност за репресии над населението.

От интервюто става видно, че местната администрация няма думата що се отнася до съдържанието на закона. Въвеждането му в сила ,според South China Morning Post, може да се случи още през септември.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024