София не знае откъде да купи нови жълти павета: "Офертите бяха главозамайващи"

Столична община очаква до дни да получи смола, с която да опита да скрепи жълтите павета в центъра на София, разместени при опита за пренареждане през есента.

Това е и част от експерименталното прилагане на нова технология, която би трябвало да бъде одобрена от Националния институт за културно наследство.

Общината е глобила със 100 000 лв. изпълнителя на обекта заради повреди по настилката, която се води част от културното наследство на града.

Изпълнителят има още 6 месеца да поправи щетите по площада пред Народното събрание - ако НИНКН даде разрешение.

Никой от администрацията обаче не може да обясни как на хартия всички изисквания по заданието са изпълнени, а на практика паважът беше обезобразен веднага след като автомобилното движение по "Цар Освободител" е пуснато и заваля дъжд.

По-притеснителният проблем е, че Столична община не може да намери решение на въпроса откъде ще се снабдява с жълти павета занапред.

Главният архитект на София Здравко Здравков обясни пред Комисията по регионална политика в Народното събрание, че са търсени оферти от Германия и Унгария, но цените са надвишавали "400 евро на кв.м".

"Искахме да поръчаме пробни серии - количество за 200-300 квадрата, което да поставим в реална среда, да се провери движението, реагирането на хлъзгаемост и др. Офертите бяха главозамайващи. Само цената на матриците надвишаваше 20 000 евро, като производителите поставиха условие за минимален брой серии. Не сме намерили решение за доставчик", каза още той.

Здравков каза, че българските производители, които потенциално могат да изработят сходни павета, нямат капацитета да изпълнят нуждите на общината за ремонта на центъра - 5000 кв. м.

Проблем се оказва и това, че през годините в София са поръчвани павета с различна структура и размери, при които разминаванията са от 0.5 до 1.5 см.

Кметът Йорданка Фандъкова, която също присъства на изслушването, отхвърли критиките, че общината не се е справила с инвестиционния контрол. Тя прехвърли отговорността за проблема върху остарялата технология, към която строителите е трябвало да се придържат, за да изпълнят условието за автентичност на "културното наследство": "Беше заложена познатата технология, която очевидно създава проблем и трябва да бъде променена".

"При възлагането не е мислено за основата, която е поставена преди 100 години, не е мислено за дренажната система и за количествата, които трябва да заменят разрушените павета. Когато се свлякоха паветата, тогава се обръщаме към професорите от УАСГ, за да ги питаме какво да правим. Възложили сме пренареждането на паветата, като си мислим, че е проста работа. Строителството е проста работа, но не е за прости хора", беше репликата на Виолета Комитова ("БГ Възход", бивш служебен министър на регионалното развитие).

Междувременно стана ясно и че изпълнителите на всички ремонти - включително пренареждането на жълтите павета - са се възползвали от възможността да поискат индексиране на договорите си заради повишената инфлация.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Mastercard Touch Card™ на Алианц Банк България - иновация, която се усеща

Има ли място интуицията в дигиталната икономика? Може ли с едно докосване да се отключи един нов свят?

11:06 - 22.11.2024
Важно днес

Доналд Тръмп номинира нов кандидат за главен прокурор

Решението идва часове след като първоначалният му кандидат за поста, бившият конгресмен Мат Гейц, се оттегли

09:46 - 22.11.2024
Важно днес

САЩ санкционираха “Газпромбанк”

Решението директно засяга вноса на руски газ в Европа и изпълнението на вече сключените договори

08:42 - 22.11.2024
Важно днес

Рязко застудяване през уикенда. Температурите падат с 10°

Червен код за ураганен вятър с пориви над 100 км/ч. е обявен за петък в областите Враца и Монтана

08:18 - 22.11.2024
Важно днес

Депутатите правят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024