Броят на мъртвите птици след новогодишната заря в Копривщица достигна 1007. Това съобщи Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани" пред БНР.
31 са пострадалите живи чинки, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата, стана ясно от думите ѝ.
В първия ден на новата година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети общо 606 планински чинки, 591 от които – мъртви, съобщиха от най-старата природозащитна НПО в България в четвъртък.
"След направената в амбулаторията на Спасителния център аутопсия на мъртвите чинки всички ветеринарни специалисти на Центъра са единодушни, че се касае за смърт, причинена от стрес. Това доказаха масивните кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите на птиците", заявиха от "Зелени Балкани".
Информацията за масовата смърт е получена по обяд на 1 януари, когато загрижени граждани са подали сигнал до организацията за загинали пойни птици край Копривщица. След направена на място проверка се установява, че става дума за планински чинки.
Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е птица от семейство Чинкови. Тя е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на Република България. В световния червен списък планинската чинка е отбелязана, като „Незастрашен вид“, но с намаляваща популация.
"В крайна сметка, какъвто и да е статутът на птиците, обаче, е факт, че масовото използване на пиротехника по време на новогодишните празници причинява стрес и застрашава живота на животните – както домашните, така и дивите, а и не в малка степен и на хората, които безразборно и неконтролирано ги използват", категорични са от "Зелени Балкани".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: