Тайни записи свалиха премиера на Украйна Снимка: © https://www.kmu.gov.ua/

Премиерът на Украйна Алексей Гончарук подаде оставка след скандал около изтичането на компрометиращи записи с негово участие.

Трите аудиофайла, които са качени в YouTube от неизвестен автор, са направени по време на съвещание от средата на декември 2019 г. В него, освен премиерът Гончарук, се предполага, че участват министрите на финансите и на икономиката на Украйна - Оксана Маркарова и Тимофей Милованов, ръководителите на Националната банка Яков Смолий и Екатерина Рожкова, както и зам.-началникът на президентската администрация Юлия Ковалив.

Разговорът се води около темата за недостатъчно добрите показатели на икономиката и валутния курс на украинската гривна. Това, което прави впечатление, е начинът, по който Гончарук се отнася към нивото на компетентност на президента Володимир Зеленски и своето собствено разбиране за икономическите процеси.

"Ще кажат, че сме съсипали икономиката"

"Гласът" на Гончарук обяснява, че Зеленски "има много примитивно разбиране" за финансите и макроикономиката, затова решението на Националната банка за оскъпяване на гривната трябва да му се обясни "на човешки език", "да му се разказват истории" и "в главата му да се образува картинка".

"Трябва да му се каже: Виж какво, Вова, сега ако сега курсът е по-нисък, значи руската салата на новогодишната трапеза през следващата година няма да е по-скъпа, отколкото е била в тази", казва мъжът, идентифициран от украинските медии като премиерът Алексей Гончарук.

Самият той признава за себе си, че е "пълен профан в икономиката" и изразява притеснения, че показателите за състоянието на страната може да бъдат използвани за атаки срещу властта.

"Отговор на въпроса как да се справим с това, в момента нямаме. Защото сега всичко изглежда... и действително е най-големият проблем. В последното тримесечие икономическият ръст спада. Трябваше да е 4 и 4, а сега според някои оценки ще е 2. И ще кажат, че сме съсипали икономиката. Онези реформаторите, така да се каже, "соросоидите", унищожиха икономиката. А преди тях имаше силни стопански ръководители, при тях ръстът беше 4 и 6, обаче дойдоха "соросоидите" и икономиката расте с 2 и по-малко. И нищо не можеш да докажеш пред никого. Всичко това в съвкупност създава усещане у президента, че ситуацията е неконтролируема. Ние не разбираме, ние нямаме план. А и вие реално нямате", се казва в записа.

"Образец на откритост и порядъчност"

Алексей Гончарук не потвърждава, но и не отрича участието си в този разговор. В първата си реакция след появата на компроматите той се обръща към авторите на записите със следните думи:

"Няма да ни уплашите. Ще продължим още по-усилено да изкореняваме корупцията и да затваряме потоците. Целта на нашия екип е да рестартираме страната, да разрушим старата система и да построим нова, без "схемаджии" и договорки".

Репутационната криза обаче не беше овладяна до петък, когато Гончарук обяви заявлението си за оставка. В публичното си обръщение той посочва, че смята Володимир Зеленски за "образец на откритост и порядъчност" и че не желае да има каквито и да било съмнения в уважението и доверието в него.

"Той е човек, на когото украинците дадоха безпрецедентно доверие. И има пълното право да оценява ефективността на всеки член от своя екип", казва премиерът в оставка.

Алексей Гончарук е 35-годишен, юрист по образование. Преди да бъде избран за премиер, той е зам.-началник на администрацията на Володимир Зеленски от май до август 2019. Преди да влезе в екипа на Зеленски, той е съветник на министъра на екологията Игор Шевченко, а по-късно на вицепремиера по икономическото развитие Степан Кубив.

Авторството на записите все още не е изяснено. Украинската държавна служба за охрана обаче публикува изрично заявление, че не е съпричастна към създаването на компромата и че не се занимава с подслушване на охранявани лица на висши длъжности.

Оставката на Гончарук все още не е подписана от Зеленски.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024