Първата от четирите Суперлуни за тази година ще изгрее тази вечер, предоставяйки невероятни гледки за любителите на астрономията.
Само след няколко часа пълната луна ще бъде малко по-близо от обичайното до Земята и ще изглежда по-голяма и по-ярка на нощното небе.
В България пълнолунието ще достигне максимална осветеност в 21.26 часа.
Какво представлява Суперлуната?
Суперлуната е пълнолуние или новолуние, при което е Луната е перигея си - това е най-близкото разстояние до Земята по орбитата на естествения ѝ спътник..
Тъй като орбитата не е идеална окръжност, а по-скоро има овална форма, разстоянието от Земята варира средно от 363 300 км (перигей) до 405 500 км (най-далечното разстояние, наречено апогей).
Пълната Суперлуна изглежда малко по-ярка и малко по-голяма от обичайното. Диаметърът ѝ може да се окаже с около 8% по-голям от този при обикновено пълнолуние.
Наблюдателите на Луната обаче трудно биха усетили тази разлика. По-вероятно е близостта до хоризонта, дърветата или сградите да окаже влияние върху това колко голяма или малка изглежда пълната луна. По-големият видим размер на Суперлуната е по-лесно забележим при сравнение на снимки в мащаб една до друга.
Въпреки че днес този термин се използва редовно, думата „Суперлуна“ е в попкултурния език едва от 1979 г. Тогава астрологът Ричард Нол за първи път я използва в своя статия, в която я определя като „новолуние или пълнолуние, което настъпва, когато Луната е на или близо до (в рамките на 90% от) най-близкото си приближаване до Земята в дадена орбита“.
Това означава, че не всички Суперлуни са еднакви. Сравнително близкото разстояние на всяко събитие до Земята може да варира с повече от 10 000 км.
Например пълната Суперлуна през ноември 2025 г. ще се намира на по-малко от 357 000 км от Земята, докато тази през януари 2029 г., която ще бъде на повече от 367 000 км, едва ще влезе в прага от 90% до перигея, според сайта Astropixels.com.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: