Ако съществува перфектното време за гледане на спортна документалистика, то това е сега – когато любимите ни атлети се завърнаха на футболното игрище, баскетболния паркет и тенис корта след дълга пауза. Искате да разберете какво се крие в мислите на най-успешните треньори на нашето съвремие? Netflix ви предоставя това удоволствие.
На 22 септември стрийминг платформата пусна документалната си поредица The Playbook, в която участват баскетболната легенда Док Ривърс, треньорът на женския национален отбор по футбол на САЩ Джил Елис, Специалния Жозе Моуриньо, наставникът на Серина Уилямс – Патрик Муратоглу, и баскетболната треньорка Дон Стейли. Петте епизода от по 30 минути ни отвеждат в света на тези значими личности, завладян от напрежение и страх, но и от любов и страст към играта.
Феновете на документалната серия The Last Dance, разказваща за „Чикаго Булс“ и Майкъл Джордан, не трябва да пропускат The Playbook. Изпълнителен продуцент е самият носител на три титли в NBA ЛеБрон Джеймс, а освен вдъхновяващи послания, в поредицата откриваме и любопитни подробности от света на спорта, които до момента не са виждали бял свят.
"The Last Dance": Историята на отбора, който промени баскетбола завинаги
Треньорът понякога е човек, който не знае какво точно иска, който е завладян от своите демони при всеки провал и се намира на седмото небе при всеки успех. Разликата между двете е много малка и Ривърс, Муратоглу, Моуриньо, Стейли и Елис отлично знаят как да стъпват по този тънък лед.
„Не трябва да бягаш от напрежението, трябва да бягаш срещу него“, казва Док Ривърс. 58-годишният Глен Антън Ривърс е шампион на NBA от 2008 с „Бостън Селтикс“, но наскоро бе прогонен от „Лос Анджелис Клипърс“ заради провала в плейофите.
Роден е в Чикаго и си спомня, че е бил едно „по-различно“ момче. Когато учителката го попитала какъв иска да стане, когато порасне, Док веднага отговорил: „Професионален баскетболист“. Тя го накарала да изтрие написаното на дъската и да избере някакъв по-реалистичен сценарий. Ривърс обаче изписал с тебешира абсолютно същото и бил изпратен у дома заради неподчинение. Баща му също се съгласил с учителката и казал, че синът му няма да изпълни мечтата си, ако продължи да „лентяйства“.
Да, но Док Ривърс бе избран в Драфта през 1983 и облече екипа на „Атланта Хоукс“, а пет години по-късно участва в Мача на звездите. Игра за Клипърс, Никс и Спърс, преди да стане треньор на „Орландо Меджик“ през 1999.
Първият епизод на The Playbook се концентрира върху историята с бившия собственик на Клипърс – Доналд Стърлинг, който направи расистки изказвания срещу няколко баскетболисти и предизвика огромен скандал. Тогава тимът му реши да бойкотира следващия мач, а Ривърс накара всички играчи да свалят потниците си и да застанат в центъра на полето в знак на протест.
Историята проследява и периода на Док в Бостън, където убеждава по невероятен начин голямото трио Кевин Гарнет, Пол Пиърс и Рей Алън в своите методи. Използва африканската философия „Убунту“, която гласи: „Аз съм, защото ние сме“. Казва, че споделянето на ценностите е най-важната стъпка към успеха и индивидуалността трябва да бъде заличена, ако отборът иска да достигне до титлата. През 2008 „келтите“ вдигат трофея.
Ривърс е перфектната личност, с която серия от ранга на The Playbook може да започне. Той е един от най-ярките гласове срещу расизма в спорта – тема, която стана толкова популярна в последните месеци с раждането на движението „Black Lives Matter“. Документалната поредица показва как Док и бившата му съпруга Крис са станали мишена на расова омраза и как къщата им в Сан Антонио била опустошена поради същата причина.
Ривърс се изправя срещу расизма в NBA още през 1994 чрез своята книга „Тези, които обичат играта“. Това обаче не е споменато в The Playbook. Форматът от 30 минути изглежда твърде кратък, за да се разкажат всички детайли от живота на тези личности и със сигурност са пропуснати някои съществени теми.
Друга от слабостите още в първи епизод е, че Док Ривърс е единственият разказвач. Не е представена друга гледна точка, която да затвърди казаното или да го опровергае. Точно това видяхме в The Last Dance, където често Скоти Пипън и Стив Кър подкрепяха Майкъл Джордан, а Айзея Томас го дискредитираше.
И все пак – The Playbook е много добра документална серия, която поддържа вдъхновяващия тон от началото до края. Една от бонус точките е, че представя хора от различни националности, с коренно различна история и мислене. Определено е много интересна не само за фенове на спорта, но и за хора, които искат да научат по нещо в тази област. Въпреки че именно заради тях е запазен информативният характер на историите, повече се залага на детайли „от кухнята“, които ще развълнуват спортните привърженици.
„Аз съм Док Ривърс. Аз съм човек и ще правя грешки“, това казва треньорът на своите играчи преди началото на всеки сезон. Думи, които вдъхновяват.
Историята ни среща и с Жозе Моуриньо – един от най-скандалните футболни наставници, който често е критикуван за защитния си стил, но не пропуска да припомни на хората, че е спечелил два пъти Шампионската лига, трикратен шампион е на Англия и е печелил „требъл“ в Италия с „Интер“.
„Можеш да окажеш въздействие върху всичко и всеки“, казва Патрик Муратоглу. „И когато мислиш по този начин, всичко, с което се захванеш в твоя живот, се превръща в магия“.
В тъмния свят на NBA: Смел репортер разкрива един от най-големите скандали в спорта
MVP за цял живот: Как Дерик Роуз си върна всичко, което съдбата му отне
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: