Учени от Германия може би откриха лечение на COVID 19 Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Учени от университета в Тюбинген твърдят, че са открили пътя за лекуване на заболелите от Covid-19. През последните месеци всички залагаха на ваксините, но един антивирусен медикамент би могъл да доведе до сериозен пробив в борбата срещу пандемията. След като такива лекарства медикаменти успяха да поставят под контрол ХИВ и Хепатит С, сега редица международни екипи работят на високи обороти за откриване на лекарство срещу Covid-19.

С помощта на компютърен модел изследователите от Тюбинген смятат, че могат да пресекат пътя на вируса към човешките клетки. Мишената, в която се прицелват, е ензим, известен като GK1. Чрез този ензим вирусът „принуждава“ човешките клетки да произвеждат определени вещества и да ги „предоставят“ на вируса, а с тяхна помощ той бързо се размножава и разпространява в тялото. Ако този ензим бъде деактивиран, коронавирусът просто няма да може да се размножава в човешкия организъм. Д-р Андреас Дрегер от университета в Тюбинген твърди, че по този начин коронавирусът може да бъде тежко засегнат, без да се нанасят поражения на човешките клетки.

Д-р Бернхард Елингер от института „Фраунхофер“ смята, че постижението е отлично, но тепърва трябва да се види дали компютърният модел работи и в реалността. Учените от Тюбинген са оптимисти и смятат, че търесният ефект може да се постигне с помощта на вече налични медикаменти - в списъка с „кандидати“ влизат стотици вече сертифицирани вещества.

Това ще отнеме време. След като се идентифицира правилното лекарство, ще трябва да се извършат различни изследвания и клинични тестове. Според д-р Елингер, на сертифициран медикамент срещу Covid-19 може да се разчита най-рано в края на годината.

Информация на Дойче Веле

Важно днес

ГЕРБ-СДС гласува „въздържал се“, но вотът може бързо да стане „против“

ГЕРБ-СДС няма да подкрепи кабинета на Румен Радев, но няма и да гласува против него

10:30 - 08.05.2026
Важно днес

Испанските власти заловиха рекордните 30 тона кокаин край Канарските острови

Съдът оценява стойността на товара на над 812 млн. евро

10:02 - 08.05.2026
Политика

Зетят на Мадяр отказа да е министър, за да не „хвърля сянка върху новото правителство“

Петер Мадяр ще посочи нов кандидат за министър на правосъдието

09:03 - 08.05.2026
Важно днес

Радев видя "война между лобита" в искането за проверка на имотите на Пеевски

По думите му не е работа на парламента да разследва чрез временни комисии

08:58 - 08.05.2026
Спорт

Пълен разпад в "Реал". Без титла, без ШЛ, а сега и бой в съблекалнята

Кризата в “кралския клуб” удари дъното

08:55 - 08.05.2026
Важно днес

Радев обеща още в понеделник законопроекти срещу “галопиращите цени”

Борбата с цените е основният приоритет на новия кабинет

08:05 - 08.05.2026
Живот

Стотици почитатели на колоезденето се срещнаха в Равда със звездите на Lidl-Trek

Два дни преди старта на Giro d'Italia в България, почитателите на колоезденето у нас имаха възможност да се срещнат отблизо със звездите на един от водещите отбори, които ще участват в състезанието, Lidl-Trek.

08:00 - 08.05.2026
Важно днес

Първият етап на Giro d’Italia започва в Несебър

Стартът е в 14:00 ч. от северното пристанище в морския град

07:32 - 08.05.2026
Важно днес

79-годишен шофьор блъсна двама души на тротоар в кв. „Люлин“

Пострадалите имат множество наранявания

19:58 - 07.05.2026