Граничната служба на Украйна потвърди, че в Беларус са пристигнали наемници на „Вагнер“ от съседна Русия. Същата информация подадоха и от полска страна. Съобщенията идват, след като по-рано Минск заяви, че бойци от частното формирование са обучавали техни войници югоизточно от столицата.
В момента се оценява колко бойци има в Беларус, която също граничи с Украйна, както и точното им местоположение и цели. Според непотвърдена информация конвой от 60 автомобила на „Вагнер“ е преминал границата в събота сутринта.
Лукашенко иска наемниците от "Вагнер" да обучават армията му
„Вагнер“ е в Беларус“, заяви Андрий Демченко, говорител на украинската гранична агенция, в изявление в приложението за съобщения Telegram.
Бойци на „Вагнер“ са започнали да пристигат в Беларус поне от вторник, съобщиха източници на Reuters. В петък беларуското министерство на отбраната публикува видеоклип, на който се вижда как наемници обучават беларуски войници на военен полигон край град Осиповичи.
Преместването на „Вагнер“ в Беларус е част от сделката, която сложи край на опита за бунт на групировката през юни – когато групата, ръководена от Евгений Пригожин, заве руски военен щаб, тръгна към Москва и заплаши да вкара Русия в гражданска война.
Самият Пригожин не виждан публично, откакто напусна южния руски град Ростов на Дон късно на 24 юни.
Заместник-министърът координатор на специалните служби на Полша Станислав Зарин заяви, че Варшава също има потвърждение за присъствието на бойци на Вагнер в Беларус.
„В момента те може да са няколкостотин“, заяви Зарин в Twitter.
Този месец Полша заяви, че укрепва границата си с Беларус, за да се справи с евентуални заплахи.
Въпреки че не изпрати свои войски в Украйна, беларуският президент Александър Лукашенко позволи на Москва да използва беларуската територия, за да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Страната се ползва и като база за руски ядрени оръжия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: