Унгария и Полша загубиха съдебните оспорвания на решението на ЕС, което гласи, че отпускането на еврофинансиране трябва да бъде обвързано с демократичните стандарти в отделните страни членки.

Съдът на Европейския съюз постанови в сряда, че спазването на принципите на правовата държава е условие за членство в ЕС. Правителствата в Будапеща и Варшава са критикувани, че през последните години са отстъпили от тези стандарти.

Съдът на ЕС добави в решението си, че "доброто финансово управление на бюджета на ЕС" може да бъде сериозно застрашено от нарушения на принципите на правовата държава. "Страните членки на ЕС са се подписали под общи ценности като върховенство на закона и солидарност и ЕС трябва да може да защитава тези ценности", гласи позицията на съда.

И двете страни бяха разследвани за подкопаване на независимостта на съдилищата, медиите и неправителствените организации, като и двете са ключови получатели на финансиране от ЕС. Решението на съда може да повлияе на начина, по който милиардите евро от средствата за възстановяване от Covid-пандемията се разпределят между държавите членки.

На 16 декември 2020 г. Европарламентът и Съветът на ЕС приеха регламент, с който се въвежда режим за защита на бюджета на ЕС в случай на нарушаване на принципите на правовата държава. За постигането на тази цел е позволено спиране на плащанията към съответната страна. Регламентът трябваше да влезе в сила от 1 януари 2021 г., но Унгария и Полша обжалваха поотделно пред Съда на ЕС.

Според тях няма подходящо правно основание за приемане на регламента в Договорите за ЕС и за функционирането на ЕС, Съюзът "превишава правомощията си" и нарушава принципа на правна сигурност. На страната на Европейския съюз по делата застанаха Белгия, Дания, Германия, Ирландия, Испания, Франция, Люксембург, Нидерландия, Финландия и Швеция.

Управляващата партия в Унгария - "Фидес" на Виктор Орбан - осъди решението на Съда на ЕС от 16 февруари като "политическо". Министърът на правосъдието Юдит Варга заяви, че Европейският съюз превишава властовите си правомощия.

Полският заместник-министър Януш Ковалски обвини ЕС, че се опитва да доведе Унгария и Полша до "финансов глад". "Това е краят на ЕС, какъвто го познаваме! Трябва да защитим полския суверенитет", каза той.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че механизмът за върховенство на закона има за цел да защити бюджета на ЕС в полза на всички граждани на Съюза.

През следващите седмици ще бъдат предоставени насоки, които да дадат "допълнителна яснота за това как прилагаме механизма на практика", добави тя.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Испанският премиер обмисля да подаде оставка заради разследване срещу съпругата му

Педро Санчес временно спира да изпълнява публичните си задължения

07:25 - 25.04.2024
Важно днес

Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ поведе на първия тур на президентските избори в Северна Македония

Първите резултатите сочат около 100 хил. гласа разлика между първите двама

22:24 - 24.04.2024
Важно днес

Ивет Лалова стана майка на момче

Със съпруга и Симоне са избрали името Тиаго за първото си дете

21:58 - 24.04.2024
Технологии

OPPO влиза официално на българския пазар

Продуктите на OPPO ще се предлагат официално в А1 и Технополис

21:09 - 24.04.2024