В Северна Македония се провежда първият кръг на президенстките избори, в които участват общо 7 кандидати.
Проучванията преди вота дават най-голям шанс за участие във втория кръг на 7 май на досегашния държавен глава Стево Пендаровски, подкрепен от управляващата партия СДСМ и Гордана Силяновска - Давкова - кандидат на ВМРО - ДПМНЕ.
Двамата се изправиха един срещу друг и на предишните президентски избори през 2019 г.
Основната тема по време на кампанията беше приемането на Северна Македония в ЕС и промяната в Конституцията на страната, като в нея бъде добавено българско малцинство.
В последните дни от кампанията риториката и на двамата беше изострена до степен, че Пендаровски се оплака в комисията за защита от дискриминаицята, че опонентката му е говорила клевети по негов адрес и си е служела с реч на омразата по време на свои предизборни събития.
Двама кандидати издигнаха и албанските партии в страната. Кандидат на най-голямата албанска формация - Демократичния съюз за интеграция, е настоящият външен министър Буяр Османи.
Албанската опозиция, обединена под името "Заслужава си", издигна кмета на Гостивар Арбен Таравари.
Очваканията са гласуването на първия тур на президентските избори да покаже и какво ще се случи на предсрочните парламентарни избори, които ще се проведат заедно с балотажа след две седмици.
От 2017 г. насам страната се управлява от левоцентристки правителства на Социалдемократически младежки съюз на Македония (СДСМ). Опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ настояваше за оставки и нови избори от почти две години, но едва в края на миналата беше постигнато съгласие за това.
Дотогава отговорът на досегашните управляващите беше винаги един и същ: избори ще има, при условие, че опозицията подкрепи законовите промени, които ще позволят вписването на българското малцинство в Конституцията на страната. Това от своя страна е условието на България Северна Македония да продължи пътя си към ЕС. Условието е залегнало в и преговорната рамка, одобрена от Съюза.
За да не се губи време в търсене на подкрепа, която очевидно нямаше как да бъде дадена, Пендаровски предложи конституционните промени да останат като една от основните задачи пред следващия парламент в началото на лятото.
Промените в основния закон на страната се очаква да са ключов фактор и при формирането на управляващо мнозинство и на правителство след изборите.
Ако си мислите, че гласуваме често, огледайте се при съседите
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: