Великобритания е изправена пред ново предизвикателство заради Covid-19.

След тежката трета вълна на епидемията през зимата на 2020/2021 г., заболеваемостта започна да спада отчетливо до началото на април. Наскоро бяха отчетени първите дни с нулева смъртност от коронавирусна инфекция от една година насам, а новите случаи се задържаха до 2000 на ден (при над 66 млн. души население).

Ваксинационната кампания напредна с достатъчно добри темпове, заради които правителството на Борис Джонсън планираше да отмени повечето ограничителни мерки към края на юни.

Сега обаче това обещание стои под въпрос заради новото повишаване на дневните положителни проби на коронавирусна инфекция. От началото на юни новите случаи са по над 5000 на ден, а в последните два дни статистиката показва по повече от 7300 нови позитивни тестове.

Увеличението е почти незабележимо, когато се съпостави с драматичните данни от края на декември 2020 г. и началото на януари 2021, когато средното ниво на новите случаи достигаше почти 60 000 на ден. Това, което притеснява здравните власти, е, че заболеваемостта се удвоява в още по-кратки срокове от преди, което е предупреждение за евентуална нова вълна, пише германското издание "Цайт" в свой анализ.

Каква е причината за покачването? Политическите решения играят важна роля заради един специфичен детайл - инфекциите се причиняват от мутация на SARS-Cov2, наречена "Делта", която e засечена първо в Индия. През април вариантът започва да се появява в няколко точки в Северна Англия, но и в населени места, които се намират близо до големи летища като Хийтроу, Гетуик и Лутън. Според последните данни на здравния министър Мат Ханкок, този вариант е причинителят на 91% от всички нови случаи.

В началото на април Пакистан и Бангладеш бяха поставени в списъка с т.нар. "червени" зони заради високото ниво на епидемията и риск от привнасяне на Covid-19 във Великобритания. Въвеждането на ограничителен режим за пристигащите от Индия обаче беше отложено с цели две седмици, макар че държавата вече отчиташе много по-голяма заболеваемост от Пакистан и Бангладеш.

Над 40 млн. британци - т.е. 75% от населението, са получили първата си доза от ваксината. Над 50 на сто от пълнолетните британци вече са напълно имунизирани.

Предварителните данни от изследване на Службата за обществено здраве на Англия показват, че ваксинираните с две дози от Pfizer/BioNTech или AstraZeneca би трябвало да са ефективно защитени срещу "Делта". Две седмици след втората доза, имунната защита срещу симптоматична инфекция с този вариант на коронавируса се редуцира само с няколко процента.

Вероятността от заразяване с този вариант при хора, които са ваксинирани само с една доза от препаратите, обаче е по-висока в сравнение с т.нар. "британски щам". И при Pfizer, и при AstraZeneca е отчетена 33,5% ефективност срещу "Делта" мутацията сред хора, чийто имунизационен курс още не е приключил напълно.

Мнозинството от новите случаи на Covid-19 във Великобритания са хора, които не са имунизирани изобщо или са получили само една доза от ваксината. Висок е делът на младите хора и учениците сред новозаразените.

Бързата имунизационна кампания може да попречи на евентуалната поява на нова епидемична вълна. Проблемът не Великобритания е колебанието на някои етнически общности, които са по-негативно настроени към ваксините спрямо цялото население.

Дори ако броят на случаите нарасне, относително високото покритие на ваксинационната кампания не би трябвало да допусне засягане на най-уязвимите групи от населението. За Европа случващото се в Англия би трябвало да послужи за урок - а именно колко е важна бързата и пълна имунизация на населението преди появата на новия риск.


Трите урока от Джърси: Как британският остров убеди гражданите си да се ваксинират


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025