"Времето на бурите" за Никола Саркози настъпи Снимка: © Getty Images

Бившият френски президент Никола Саркози се изправя пред съда заради обвинения в корупция и търговия с влияние. Управлявалият от 2007 до 2012 политик е първият в модерната история на страната, който влиза в съдебната зала. Ако бъде признат за виновен, 65-годишният Саркози може да получи присъда до 10 години затвор и глоба до 1 млн. евро.

Той отрича всички обвинения и години наред опитваше да се отърве от делото. От 2012 насам бившият президент на Франция бе разследван няколко пъти, но обвиненията бяха оттегляни, преди да стигнат до съда.

Делото започва на 23 ноември и ще продължи до 10 декември. Съществуват известни процедурни проблеми, тъй като изслушванията в съда бяха отлагани заради пандемията от коронавируса. Една от ключовите фигури – бившият съдия Жилбер Азибер, е на 74 години и като член на рискова възрастова група няма да се появи в съда.

Именно Азибер е човекът, когото Саркози е опитал да подкупи, твърди обвинението. Бившият президент предложил на магистрата работа в Монако в замяна на информация относно разследване на властите, свързано с финансирането на партията на Саркози. Освен съдията, пред съда се изправя и бившият адвокат на политика Тиери Херцог.

„Господин Азибер никога не е получавал пост в Монако“, каза по-рано този месец Саркози пред телевизия BMF. Според френските закони обаче – само предложение или обещание може да бъде основа на обвинение в корупция.

Разследващите подслушваха телефонните разговори между Саркози и адвоката му. Бившият президент и Херцог използвали фалшиви имена, докато комуникирали един с друг.

Саркози е обвинен още в това, че е получавал незаконни плащания от починалата през 2017 акционерка в L’Oreal Лилиан Бетанкур. Това не е нещо ново за бившия френски президент. Още откакто напусна поста си, разследващите търсят доказателства за финансови измами с негово участие.

Прокурорите подозират, че той и няколко членове на екипа му са получили милиони евро от Либия, за да бъде финансирана президентската му кампания през 2007 г. Тогава на власт в азиатската страна все още бе Муамар Кадафи.

Разследването все още продължава, макар главният обвинител – френско-ливанският бизнесмен Зиад Такиедин, да оттегли твърдението си, че бившият либийски лидер е пращал във Франция куфарчета с кеш. Поради всички тези обвинения Саркози нямаше шанс да се завърне в борбата за президентския вот през 2017 г.

И през март следващата година той ще влезе в съда заедно с още 13 души. Те са обвинени във финансови нарушения по време на неуспешната кампания на Саркози за преизбирането му през 2012 г.

Бившият президент, който е завършил право и е бил един от адвокатите на Силвио Берлускони, смята, че френската съдебна система търси отмъщение срещу него. „Вендетата“ е заради опитите му да ограничи властта на съдиите, когато изпълняваше длъжността си. Тогава той критикуваше магистратите, че не действат достатъчно твърдо срещу престъпниците, припомня Deutsche Welle.

Саркози се оттегли от политиката през 2018, а последните му публични прояви бяха свързани с рекламирането на новата му книга. Опашки от хора се извиха пред книжарниците във Франция това лято, когато той издаде мемоара си „Времето на бурите“.


Карла Бруни: Как бившата първа дама на Франция вдъхновява със своята музика


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024