Втора проверка ще търси причините за смъртта на 15-годишната Даная Снимка: © screenshot

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" назначава втора проверка за смъртта на 15-годишната Даная Кулева.

Причината, според съобщение на агенцията, са изразени в публичното пространство съмнения относно резултатите от първата проверка.

Момичето почина през май 2023 г. след кратък престой в "Пирогов" заради усложнения от хематологично заболяване, което е довело до влошаване на състоянието ѝ след удряне на главата. След смъртта ѝ органите ѝ бяха дарени на четирима нуждаещи се от трансплантация пациенти по решение на родителите ѝ.

Смъртта на Даная в "Пирогов": Претупан преглед, липсващи неврохирурзи и грозни обиди към майката

Съобщението за назначаването на повторна проверка идва само ден, след като майката на Даная съобщи, че е получила първия доклад за причините за смъртта на дъщеря си, който според нея е пълен с лъжи и манипулации.

"Според този доклад Даная си е отишла заради основното си заболяване, защото то не е лекувано. Нищо че една година ние бяхме в ИСУЛ, бяха проведени няколко лечения и това е описано само няколко страници по-нагоре", казва Ани Стоянова във фейсбук.

Тя припомня и с какви оплаквания е завела детето си за преглед в спешния център "Пирогов", като определя като измислица посоченото, че между двата прегледа там е имало втори удар.

Майката е възмутена и от това, че е трябвало да осигури скъпоструващ медикамент за дъщеря си от друго лечебно заведение, въпреки че според нея той е бил наличен в спешната болница.

"През тези месеци се надявах да има някаква справедливост, но такава няма”, казва още Ани Стоянова.

Новата проверка ще се направи от различен екип - в него няма да участват служители, които са отговорни за предишната.

Освен това цялата документация, констативните протоколи и докладите от първата проверка ще бъдат изпратени на Главна дирекция "Национална полиция", за да се установи достоверността на всички документи, предоставени от лечебните заведения.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Мартин Пар - човекът, който промени документалната фотография, е починал на 73 години

Наричан „хроникьор на британския живот“, Мартин Пар оставя след себе си над 120 книги и хиляди кадри

20:15 - 07.12.2025
Спорт

“Левски” се завърна към победите след успех срещу “Спартак” (Варна)

“Левски” завършва календарната година с 44 точки

19:56 - 07.12.2025
Важно днес

Благомир Коцев би се кандидатирал за президент, ако хората го поискат

Въпросът обаче не е на дневен ред на този етап

19:25 - 07.12.2025
Важно днес

Почина основателят на "Фантастико" Валери Николов

Той е починал на 74-годишна възраст след продължително боледуване

18:06 - 07.12.2025
Спорт

Ландо Норис спечели първата си титла във Формула 1

Без много драма, но с много напрежение в Абу Даби

17:11 - 07.12.2025
Важно днес

Красен Станчев: Бюджет 2026 създава опашки от искащи пред тези, които доят хората

Новият бюджет не решава проблемите и хората ще го разберат много бързо, смята икономистът

16:58 - 07.12.2025
Важно днес

Делян Добрев: Допуснахме много грешки с гласуването на бюджета

ГЕРБ припознавали втория вариант на бюджета като свой, предишният бил на мнозинството

16:06 - 07.12.2025
Важно днес

Пеевски организира контрапротести в защита на правителството

Структурите на ДПС по места обявяват демонстрации под мотото "Не на омразата"

13:31 - 07.12.2025
Важно днес

Гръцките фермери отново затвориха границата между Гърция и България

Спряно е движението на камиони през пунктовете “Кулата - Промахон” и “Илинден-Ексохи”

13:28 - 07.12.2025