ЮЗУ по стъпките на УНСС: Съкратиха дисциплините на професор след участие в изборите

Ден след като УНСС уволни дисциплинарно доц. Мартин Осиковски заради критиката му срещу предизборна проява на Бойко Борисов в университета, гонката срещу преподаватели продължава - този път в ЮЗУ "Неофит Рилски" в Благоевград.

Проф. Иванка Асенова съобщи, че в петък Факултетният съвет е взел решение да съкрати пет дисциплини от учебния план на специалност "Психология" - Физиологична психология, Психопатология, Клинична психология, Невропсихология и Психология на аномалното развитие.

"Случайно или не, това са всички дисциплини, които аз водя в тази специалност. От следващата учебна година те повече няма да бъдат изучавани", съобщава проф. Асенова.

Решението е взето няколко седмици след парламентарните избори на 4 април, когато Асенова беше кандидат за народен представител на последното място в благоевградската листа на "Има такъв народ".

Бивши и настоящи студенти на ЮЗУ реагират с недоумение на факта, че ръководството на факултета е решило да премахне някои от основополагащите дисциплини на специалност "Психология", което поставя под съмнение акредитацията й.

Проф. Георги Апостолов (бивш ректор на университета) посочва, че проф. Иванка Асенова е "единственият учен от Югозападния университет, който е публикувал монография в едно от най-престижните издателства в света Routledge".

"Истинската цел е проф. Асенова да бъде оставена без часове и да бъде принудена да напусне", казва той.

Правилникът на ЮЗУ не забранява на академичния състав да участва в политически партии или партийни листи - това ограничение важи само за ректора и зам.-ректорите, които не могат да бъдат членове на ръководни органи на политически организации. Не е разрешено провеждането на политическа или религиозна дейност в университета от студенти и преподаватели.

До момента няма информация от университета за причините, поради които е взето решение за внезапните ограничения в преподавателската дейност на проф. Асенова.

Само до преди два месеца в ЮЗУ се водеше съдебен спор за законността на избора на ректора порф. Борислав Юруков за втори мандат, оспорвана от трима от съперниците му за позицията. В крайна сметка ВАС отсъди в негова полза и го остави начело на институцията.

Името на Юруков нашумя през 2020 г. при публикуването на имотните декларации на ръководителите на висши училища, при която се оказа, че ректорът на ЮЗУ е обявил малко над 190 000 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи за една година.

През 2020 г. главният прокурор Иван Гешев и доскорошният вътрешен министър Младен Маринов станаха докторанти в Правно-историческия факултет на ЮЗУ - съответно в катедрите по Международно право и по Национална сигурност.


Факултетът по журналистика на СУ и катедра "Медии" в УНСС застанаха зад доц. Мартин Осиковски

Един обикновен петък на Бойко Борисов (преди изборите)

Ицо Хазарта за чистката в УНСС: Докъде може да стигне слугинажът на властта


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024