Не е само заради "Икономиката, глупако". Но със сигурност това е водещата причина за триумфа на Доналд Тръмп на 5 ноември.

Разбира се - не може да се подценяват и собствените качества на Доналд Тръмп, които принудиха цялата Републиканска партия да се преобрази по негов образ и подобие. Няма друг кандидат, който можеше да направи подобно завръщане след щурма на Капитолия, две процедури по импийчмънт, дело за сексуално насилие и осъдителна присъда за скрито плащане до бивша порноактриса по време на предизборна кампания.

Слабостите в кампанията на Демократите - особено късния отказ на Джо Байдън - и липсата на готовност на масовите избиратели в САЩ да изберат цветнокожа жена за върховен главнокомандващ също изиграха своята роля.

Така или иначе - ако се види какви са главните мотиви на гласуващите хора, вероятно Америка щеше да завие надясно независимо от името на кандидата на Републиканците.

Недоволството от икономическата ситуация в Съединените щати е един от водещите фактори за желанието за промяна в Белия дом.

45% от участвалите в екзитпол на NBC News сред 10 ключови щата* в САЩ казват, че семейството им е в по-лошо финансово положение от преди 4 години. Това е най-високото ниво на разочарование от 2008 г. насам, когато Барак Обама спечели изборите в разгара на Световната финансова криза след Буш-младши.

Две трети от гласоподавателите оценяват икономиката на САЩ като по-слаба от състоянието ѝ през 2020 г., когато

светът още се бореше с Covid-пандемията.

Високите цени и битови разходи в Америка са една от основните грижи на избирателите и със сигурност е най-належащата и видима във всекидневието им, пише в анализ на сайта за политически изследвания и прогнози FiveThirtyEight. Не е трудно да си представим, че биха искали да накажат управляващата партия за този проблем, независимо колко харесват Доналд Тръмп.

Това се случва при избирателите по цял свят през изминалите три години.

"Състоянието на демокрацията" излиза като най-важна тема в екзитпола, най-вече за избирателите на Камала Харис, като мотивите на Демократи и Републиканци са различни. Но икономиката идва веднага след това - и при нея избирателите на Тръмп доминират.

29% от анкетираните в национален мащаб са споделили, че са "ядосани" заради случващото се в държавата, а около три четвърти са с обща негативна оценка за ситуацията.

Инфлацията става част от партийното деление. Това се вижда и при данните за социалния статус на избирателите - през 2024 г. 9% повече Демократи спрямо 2020 г. казват, че живеят в домакинства с над 100 000 долара доходи на година.

В домакинствата с по-ниски от тези доходи (а те са около 60% от всички в екзитпола) Републканците са увеличили своя относителен дял с 12 на сто за четири години.

Мнозинството от участвалите в екзитпола посочват "лидерската способност" и "способността да донесе нужната промяна" като най-важните качества за следващия американски президент.

Тръмп е фаворитът на тези гласоподаватели, и то с голяма разлика пред Харис.

Той е мобилизирал и значително повече хора, които гласуват за първи път на изборите през 2024 г. - както в сравнение с Харис, така и в сравнение със собственото си слабо постижение от преди четири години, когато Джо Байдън беше явният фаворит на политически неангажираните американци.

Победата му явно се дължи на доверие от по-умерени центристки гласоподаватели, ако се съди по по-слабата подкрепа за някои от най-радикалните му идеи.

56% от избирателите са споделили, че биха искали нелегалните мигранти в САЩ да имат възможност да кандидатстват за статут на законно пребиваващи, вместо да бъдат депортирани на общо основание. По-крайната позиция се харесва на по-малко от 40 на сто от хората.

Още по-малко избиратели в САЩ са склонни да подкрепят цялостна забрана на абортите - тема, която Тръмп сам реши да изолира от кампанията си, за да не отблъсква избиратели от центъра. Както се видя по-горе - забраната на абортите не е и чак толкова мобилизиращ фактор за Демократите.

Расовото разделение също води до негативни промени за Демократите.

Тръмп е спечелил белите гласоподаватели с 12 процентни пункта пред Камала Харис.

Цветнокожите избиратели без висше образование - особено испаноговорящи и латино избиратели - допринасят най-много за преместването на махалото към Републиканците.

Преднината на Демократите в тази етническа група е паднала само до 8% пред Тръмп, докато през 2020 г. разликата е била 26 процентни пункта в полза на Байдън.

Като цяло избирателната активност сред симпатизантите на Демократическата партия е намаляла. Прогнозите са, че броят на всички гласували на президентските избори ще падне до 152 млн. души спрямо 158 млн. през 2020, а за първи път от 1992 г. Демократите няма да спечелят мнозинство в абсолютни гласове сред гражданите.

* В изследването влизат Аризона, Джорджия, Флорида, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Охайо, Пенсилвания, Тексас и Уисконсин.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Ситкомът "Малкълм" ще има продължение 18 г. след последния си епизод

Продължението ще бъде с част от оригиналния актьорски състав.

17:30 - 14.12.2024
Важно днес

Пуснаха под гаранция обвинените за измамата с горива за полигона "Ново село"

Съдът пусна задържаните за източване на държавния бюджет срещу гаранция от 25 хил. лв

16:27 - 14.12.2024
Живот

В обувките на Боб Дилън: Тимъти Шаламе е неразпознаваемото копие на легендарния певец

Холивуд спори дали method dressing-ът е добра практика в маркетинга на филмите

16:00 - 14.12.2024
Важно днес

Бивш футболист е избран за новия президент на Грузия, но без вот от гражданите

Един от авторите на спорния закон за чуждестранните агенти беше посочен за президент

14:35 - 14.12.2024
Важно днес

Президентът на Южна Корея най-накрая е отстранен. Гражданите празнуват по улиците на Сеул

Хиляди хора отпразнуваха новината по улиците на Сеул

12:01 - 14.12.2024