Тийнейджърите откриха старите фотоапарати на родителите си и нямат никакво намерение да ги връщат. Те снимат по-лошо от телефоните им, по-бавно, но въпреки това поколение Z ги харесва.
Опаковаме багажа за Нова година - последната, която 13-годишната ми дъщеря възнамерява да прекара с нас. “Ще взема един стар Olympus, който стои в шкафа”, казва тя. Купихме го, когато се роди, но с годините бързо стана излишен, след като така или иначе всички телефони решиха да се превърнат във фотоапарати.
Съгласявам се, разбира се, като точно преди няколко месеца си мислех да го изхвърля. И изведнъж тази 10-мегапикселна камера се превърна в неподозиран статус символ, който изстрелва пубертета на върха на поредната модна вълна. В TikTok хаштагът #digitalcamera има 190 милиона гледания.
Фотоапаратите от детството на поколението Z, смятани за остарели и безсмислени от онези, които първоначално са ги притежавали, отново са хит.
Тийнейджърите преоткриват по нов начин “ретро” визията, която дават тези устройства, и намират свой подход, за да споделят снимките, които създават. Не си представяйте, че слагат картата от фотоапарата в лаптоп и оттам ги качват в социалните мрежи или че си ги изпращат по мейла. Идеята е друга: имитираш 90-тарско парти: малко чаши, бутилки с алкохол, хора, които “чилват”, след това вадиш телефона и снимаш директно от екрана на фотоапарата.
Дори големи инфлуенсъри като Кайли Дженър, Бела Хадид и Чарли Дамелио имитират колегите си от началото на 2000-те, като правят размазани и прекалено осветени снимки.
Повечето от днешните young adults са били бебета в началото на хилядолетието - тийнейджърите дори не са били родени. Поколението Z израсна със смартфони, които разполагаха с всичко, правейки ненужни самостоятелните камери и фотоапарати.
На 8 - 9 г. съучениците на дъщеря ми вече си правеха ютюб канали, монтираха видео клипове, слагаха ефекти, докато не им омръзна и това. Появата на musical.ly - предшественика на TikTok - направи толкова лесно произвеждането на видео съдържание, че изведнъж то стана безкрайно безинтересно.
Залитането към старите камери и фотоапарати е част от по-голямата тенденция.
През последните няколко години носталгията по ерата Y2K (Year 2000K) - когато очаквахме светът да свърши, защото компютрите ще се объркат от многото нули, обхвана поколението Z.
Време както на технологичен ентусиазъм, така и на екзистенциален страх за бъдещето.
Сега, ровейки из гардеробите на родителите си, освен дънки с ниска талия, бодита и плюшени анцузи, тийнейджърите намират и онази машина на времето, която може да ги върне с едно щракване в началото на века - старата камера с малко мегапиксели.
В началото си мислехме, че секънд хенд манията на поколение Z е някакъв Грета Тунберг повик. После разбрахме, че е просто начин да направят шопинга по-интересен. Нещо като да хвърлиш въдицата за жива риба в истинска вода.
Новата мода със снимките също не е страшна. Срещу 50 - 60 лева в OLX можете да намерите находки като Canon Powershot и Kodak EasyShare, които са идеалният аксесоар, ако си на 15 или 16 години, за да се появиш на парти или на друго социално събитие и да е ясно за всички на твоите години, че си трендсетър. Ако си и в крак с модата от онези години, още по-добре.
След диктата на филтрите и приложенията, които изчистваха всички дефекти по лицата ни, сега лошото качество на картината е търсен ефект.
В сравнение с днешните смартфони, по-старите цифрови фотоапарати имат по-малко мегапиксели, не улавят толкова детайли, вградените им лещи са с по-високо число на бленда, тоест, пропускат по-малко светлина. Всичко това води до по-ниското качество на снимките, но и до по-интересен и автентичен краен резултат. На фона на повече или по-малко стандартните снимки със смартфони, странностите на заснемането с цифров фотоапарат вече се смятат за достойнство, а не за дефект.
В TikTok и Instagram тийнейджъри показват фотоапарати-връстници и обясняват как да се постигне „новата естетика“. Радостта, че това може да е знак за откъсване от екраните на смартфоните, е неоправдана и прибързана.
Старите цифрови фотоапарати станаха популярни, защото изглеждат по-автентично онлайн и дават индивидуалност, която повечето iPhone снимки не притежават.
Селфи, в което наред с хората е позициониран и стар фотоапарат, е най-модерната композиция в момента - добре дошли в естетиката на Y2K.